Petrol
114.78
0.47%
Euro
16.70
2.85%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
937.66
2.06%
Borsa
2402
0.45%
Bitcoin
490.018
3.39%
21ºC
İstanbul
Güneşli 21 C

  Marmara Depremi nelerin habercisi

  Tekirdağ'da meydana gelen deprem sonrasında Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan açıklamalarda bulundu.
  • 27.11.2013 - 10:37
  Marmara Depremi nelerin habercisi

  Marmara Depremi nelerin habercisi #1

  Bu sabah Tekirdağ'da saat 06.13'te merkez üssü Marmara Ereğlisi açıkları olan 4.7 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Birkaç dakika sonra peş peşe 2 artçı deprem daha yaşandı. İstanbullu depremi pek hissetmedi. Ancak bu depremin korkutucu başka bir boyutu daha var. Bu deprem neyin habercisi? Bu depremden sonra neler yaşanacak? Jeofizik Mühendisi Prof. Dr. Ahmet Ercan önemli açıklamalarda bulundu.

  Ercan, 'O bölgede bir doğalgaz biriktiricimiz var. BOTAŞ'ın doğalgaz kurgusu var burada. Burada büyük tanklar içinde doğalgaz biriktiriliyor. Oradaki fay kırılırsa BOTAŞ'ın da boruları kırılır. Sonucu kestiremiyorum' dedi.

  İşte Prof. Dr. Ahmet Ercan'ın açıklamaları:

  Dün Marmaray'ı tartışıyorduk bilim adamlarıyla. Marmara’da iki parçalı kırılmayla iki tane deprem olacak. Bir tanesi Sivriada, biri de Marmara Ereğlisi diye. Hangi kol önce kırılacak diye aramızda tartışıyorduk. Bu irdelemeden iş Tekirdağ kolunun çok deringen olduğu,  belki Sivriada’yı kırıp önce olacağı da konuşuldu. Önce Gölcük olup sonra Düzce depremini getirdiği gibi. Bunları konuşurken sabahına deprem oldu. Şimdi bu deprem gelecek depremin bir araştırması. Artçıları sürer.

  BU DEPREMİN ÖNEMİ 

  Bir, bize depremin ocağını gösterdi. Ocağı yaklaşık 7-10 km derinde olacak ve granit katmanı kırılacak. Bunları bir kere daha gösterdi.

  BOTAŞ'TA BÜYÜK TEHLİKE VAR

  Önemli nokta bunun üzerinde bir doğalgaz biriktiricimiz var. BOTAŞ'ın doğalgaz kurgusu var burada. Burada büyük tanklar içinde doğalgaz biriktiriliyor. Burada tam depremin olacağı ocağın üzerinde yer alıyor. Burası aynı zamanda Eskişehir'den gelip Mudanya üzerinden Çorlu'ya giden 2. kırığın tam kavşak noktası. Korktuğum olay korkutucu bir kurgu ama bu bir olasılık. Bu depremin olması durumunda yerin altında doğalgaz biriktiricisi ortasından yarılacak. Yarıldığı anda buradaki doğalgaz özgürleşip deniz üzerine çıkacak.

  'DENİZDE YANGIN ÇIKARSA UZUN SÜRE SÖNMEZ'

  Biriktirilen doğalgaz deniz yüzeyine çıkınca deniz içinde bir yangın çıkar. Bu yangın uzun süre sönmez. Bilmiyorum önlem aldılar mı ? BOTAŞ'ın doğalgaz kurgusu da etkilenir, borular kırılabilir. Sonucu büyük olur. Silivri'yi, Kumburgaz'ı, Tekirdağ'ı etkiler. Boyutunu tahmin edemiyorum. BOTAŞ önlemini aldı mı bilmiyorum ama bu olasılık gözümüzün önünde.

  BÜYÜK MARMARA DEPREMİNİN HABERCİSİ Mİ ?

  Ben bu depremlerin bir alıştırma depremi olduğunu ve ardından büyük bir deprem geleceğini sanmıyorum ve paylaşmıyorum. Ana deprem oluncaya kadar bu bölgede bu depremlere kendimizi alıştırmalıyız.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir