Dolar
7.7071
0.0805%
Euro
8.9859
0.1091%
Altın
1851
-0.6681%
Borsa
1100.36
-0.2076%
G. Altın
459.22
-0.5231%
Bitcoin
79365.28
0.6024%
25ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 25 C

  Marmara için ürküten deprem raporu

  Marmara Bölgesi'nde olması muhtemel bir deprem için uzmanlar uyarıyor.
  • 19.07.2012 - 16:08
  Marmara için ürküten deprem raporu

  Marmara için ürküten deprem raporu #1

  Jeoloji Mühendisleri Odası Güney Marmara Şube Başkanı Engin Er, Marmara Bölgesi'nin ciddi deprem tehlikesiyle karşı karşı bulunduğunu belirterek, "MTA'nın son çalışması da bize zaman kalmadığını gösteriyor. Ya önlemleri alıcağız, ya da depremlerle dikleşip 1999 Marmara Depremi'nde olduğu gibi doğal afetlere yenileceğiz. Eğer Marmara Depremi'nden ders  alsaydık çok ciddi önlemler almış olabilirdik."" dedi.

  "MARMARA DEPREMİNDEN DERS ALSAYDIK.."

  Türkiye Jeoloji Mühendisleri Odası Yalova Temsilcisi Özgür Bayraktar'a belgesini vermek için gelen Engin Er, deprem riski konusunda açıklama yaptı. Güney Marmara'nın Türkiye'nin en önemli sanayi ve nüfus yoğunluğu bulunan bir bölge olduğunu vurgulayan Er, bu bölgeye, sahip olduğu depremsellik göz önünde bulundurulduğunda gereken önemin verilmediğini savundu. Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın tüm dünya tarafından izlendiğini kaydeden Er şunları söyledi: "Dolayısıyla Yalova, Bursa, İstanbul ve Güney Marmara'nın tamamı tektonik olarak en fazla aktivitenin olduğu yerler. Biz bu bölgenin tamamında depremi beklemeli ve hazırlanmalıyız. Depremle dikleşmeden, bilimsel verilerle yaşam alanlarımızı oluşturmalıyız. Türkiye'de depreme yönelik önlemleri bir an önce almamız lazım.

  'YALOVA 3 BÜYÜK FAYIN TEHDİDİ ALTINDA'

  Yalova'nın 3 büyük fayın tehtidi altında olduğuna da değinen Er, konuşmasına şöyle devam etti: "Hep İstanbul ön plana çıkarılsa da Yalova 3 büyük fayın etkisi altında. Bunlardan biri Adalar'ın güneyinden geçen hat, diğeri İznik'ten Karacabey'e kadar devam eden fay hattı ve sonuncusu da Bursa merkezden Karacabey'e giden fay hattı. Bunların hangisinde bir deprem meydana gelirse gelsin Yalova etkilenir. 1/100 binlik planlarda fay hatları, sıvılaşma alanları ve heyelan alanları belirlenmeli. Ayrıca belediyelerde Zemin Vizesi Kontrol Birimleri oluşturulmalı."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir