Petrol
84.16
0.54%
Euro
19.3
-0.55%
Dolar
18.6219
-0.06%
Altın
1.043
-0.80%
Borsa
4923
0.00%
Bitcoin
308.476
-1.96%
11ºC
İstanbul
Bulutlu 11 C

  MEB lise bildirileri için harekete geçti

  MEB, İstanbul Lisesi’nde başlayan ve Türkiye’nin farklı illerindeki liselerin de katıldığı bildiri zincirine karşı düğmeye bastı.
  • Haber Merkezi
  • 20.06.2016 - 10:47
  MEB lise bildirileri için harekete geçti

  MEB lise bildirileri için harekete geçti #1

  Türkiye’nin köklü liselerinden geçen haftalarda birbiri ardına bildiriler yayınlanmıştı. Önce İstanbul Lisesi, daha sonra Galatasaray, Cağaloğlu Anadolu, Vefa, Kadıköy Anadolu, İzmir Bornova Anadolu, İzmir Çiğli Fen, Notre Dame de Sion, Ankara Gazi Anadolu, Samsun Anadolu ve Eskişehir Anadolu liseleri yayınladıkları bildirilerle gündeme gelmişti.

  Habertürk'ün haberine göre; Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın da “Liseleri karıştırmalarına izin vermeyeceğiz” diye tepki gösterdiği bildiriler konusunda MEB Müsteşarı Yusuf Tekin, il müdürlüklerine uyarı yazısı gönderdi.

  UYARI YAZISI GÖNDERİLDİ

  Uyarı yazısında Tekin, “Öğrenci ve veli adı kullanılmadan basında yer alan bu bildirilerin öğrenci ve veli kaynaklı olmaktan çok bazı siyasi çevreler ve STK’lar tarafından organize edildiği anlaşılmaktadır. Son günlerde bakanlığımızın bazı güzide kurumlarının isimleri yazılı ve görsel medyada siyasi çıkar amaçlı kullanılarak yıpratılmakta ve dolayısıyla imajları olumsuz etkilenmektedir” ifadesini kullandı.

  ÖĞRENCİ VE PERSONEL ADI GEÇMEYEN BİLDİRİLER

  Tekin, söz konusu haberlerde okul adı belirtilmekle beraber öğrenci ya da personel adı geçmediğine dikkat çekti. İzin alınmadan öğrenciler ve kurumsal kimliği kullanarak okullar üzerinden bu mahiyette siyasi içerikli bildiri yayınlanmasının suç olduğunu kaydeden Tekin, okul yönetimi ve öğretmenlerinin taraf olmadığı bir konuda okul adının geçmesinin, niyetin provokatif ve öğrencilerin istismarına yönelik olduğunu ifade etti.

  Yazıda Tekin, “Öğrencilerimizin bu tarz eylemlerin içine çekilmek istenmelerinin iyi niyetli girişimler olmadığı görülmektedir” dedi.

  Tekin, söz konusu fiil ve davranışları yapanlar ile bunlara katılanlar hakkında mevzuat çerçevesinde işlem yapılmasını ve buna göre tarafların da sorumlu davranmalarını istedi.


  Görüş Bildir