Euro
10.827
-0.22%
Dolar
9.2934
-0.4%
Altın
529.06
-0.14%
Borsa
1.43
0.86%
Bitcoin
599.648
4.64%
14ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 14 C

  Meclis yeni vekillerini bekliyor

  TBMM, 25. Dönem Genel Seçimleri'nin ardından seçilen milletvekillerini karşılamak için hazırlıklarını tamamladı.
  • AA
  • 08.06.2015 - 15:03
  Meclis yeni vekillerini bekliyor

  Meclis yeni vekillerini bekliyor #1

  TBMM Genel Sekreteri İrfan Neziroğlu, Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven'in milletvekili seçim sonuçlarının açıklanmasının 11-12 gün süreceğini açıkladığını anımsatarak, "Dolayısıyla biz 19-20 Haziran gibi ant içme töreninin gerçekleşmesini bekliyoruz" dedi.

  HAZIRLIKLAR TAMAMLANDI

  Neziroğlu, yeni milletvekillerinin kayıt işlemlerinin yapılacağı TBMM Şeref Holü'nde "kayıt süreci ve sonrasındaki işlemler ile TBMM Başkanı ve Başkanlık Divanı seçimleri" hakkında gazetecilere açıklamalarda bulundu. Neziroğlu, TBMM İdari Teşkilatı olarak 25. Dönem için hazırlıklarını tamamladıklarını söyledi.

  ÇİKOLATA VE GÜL KARŞILANACAK

  Son kontrollerini yaptıklarını ve bugünden itibaren de milletvekillerini beklediklerini belirten Neziroğlu, görevlilerin, il seçim kurulundan mazbatasını alarak Meclis'e gelen milletvekilini kampüsün üç dış kapısında karşılayacağını söyledi. Neziroğlu, milletvekillerinin kaydın yapılacağı şeref holünde de çiçek ve çikolata ile karşılanacağını kaydetti.

  Meclis yeni vekillerini bekliyor #2

  "MİLLETVEKİLİ ROZETİ DE ALABİLECEK"

  Neziroğlu, daha sonra milletvekillerinin mazbatalarının teslim alınacağını ifade ederek, "Milletvekillerinin doldurması gereken formları biz daha önce valiliklere göndermiştik, milletvekilleri o formları burada teslim edecek. Eğer eksiklikler varsa onlar tamamlanacak. Daha sonra milletvekillerinin Genel Kurul'daki oylama ve yoklama için parmak izleri alınacak, banka hesabı açılacak, araç kartları için bilgiler alınacak. Milletvekili rozeti de alabilecek" dedi.

  Meclis yeni vekillerini bekliyor #3

  "VEKİLLERİNİ EN İYİ ŞEKİLDE KARŞILAMANIN GAYRETİ İÇİNDE OLACAĞIZ"

  "Koalisyon olursa Başbakan ve Başbakan Yardımcısı için iki ayrı oda tahsis edilecek mi, yoksa farklı bir durum mu olur?" sorusuna şu yanıtı verdi:

  "Bunlar tabi Başkanlık Divanı'nın karar vereceği şeyler. Biz idari teşkilat olarak öncelikle bu karşılamayı en iyi şekilde yapmanın gayreti içinde olacağız. Daha sonra da ant içme töreni olacak. YSK Başkanı, 'sonuçların açıklanması 11-12 gün sürer' dedi. Dolayısıyla biz, 19-20 Haziran gibi ant içme töreninin gerçekleşmesini bekliyoruz. En yaşlı üyenin başkanlığında, en genç iki Katip Üyenin kürsüde olacağı bir tören olacak. Ant içme töreni tamamlandıktan sonra, Meclis Başkanının seçim süreci başlayacak. Anayasa ve İçtüzük gereği, ant içme günü dahil 5 günlük bir adaylık, bu süreç dolduktan sonra da 5 günlük seçim süreci olacak. Bu seçim sürecine Danışma Kurulu'nun önerisi üzerine Genel Kurul karar veriyor. Başkanlık seçimi 4 tur olacak, '4 turun ilk iki turu hangi gün olacak, hepsi tek gün mü olacak?...' Bunlara karar verildikten sonra süreç tamamlanacak.

  Meclis yeni vekillerini bekliyor #4

  EN FAZLA OYU ALAN ADAY MECLİS BAŞKANI SEÇİLMİŞ OLUYOR

  İlk iki turda üçte iki, üçüncü turda salt çoğunluk aranacak, dördüncü tura ise üçüncü turda en fazla oyu alan iki aday kalıyor. Bu turda en fazla oyu alan aday, Meclis Başkanı seçilmiş oluyor. Meclis Başkanı seçildikten sonra da yine Danışma Kurulu toplantısı yapılacak ve Başkanlık Divanı'nın üye sayısı belirlenecek. Başkanlık Divanı'nın üyeleri genelde 16-17 civarında oluyor. Başkanvekilleri, katip üyeler, idare amirlerinin dağılımı belirlenecek. Bunların partilere göre dağılımları kararlaştırılacak.


  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir