Euro
10.8241
-0.02%
Dolar
9.2981
0.04%
Altın
529.12
0.09%
Borsa
1.43
0.86%
Bitcoin
597.834
3.53%
13ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 13 C

  Mehmet Görmez: Peygamberimize mahcubuz

  Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Selimiye Camii'deki Cuma hutbesinde,"Bugün ümmet olarak peygamberimize mahcubuz" dedi.
  • 17.01.2015 - 13:29
  Mehmet Görmez: Peygamberimize mahcubuz

  gormez

  Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Mimar Sinan’ın ustalık eseri Selimiye Camisi’nde cuma namazını kıldırdı. Görmez, cuma namazı öncesinde namaz için camiye gelen çocuklarla sohbet etti, vatandaşlarla selamlaştı.

  "ÜMMET OLARAK MAHCUBUZ"

  Görmez, Selimiye Camisi’ndeki cuma hutbesinde, Hazreti Muhammed’in hayatı boyunca rahmet mektebinin en büyük muallimi olduğunu söyledi. Hazreti Muhammed’in, insanların dertlerini kendine dert edindiğini ve çözülmesi için çabalar harcadığını belirten Görmez, “Bugün onun ümmeti olarak hepimiz ona karşı mahcubuz. Bu mahcubiyet vicdanını kaybetmiş insanlığın onunla istihza etmesinden dolayı değildir. Zira güneşi üfleyerek hiç kimse söndüremez. Güneş, üflenerek söndürülmez” dedi. Görmez, Hazreti Muhammed’e olan mahcubiyetin, onun insanlığa getirdiği rahmeti insanlığa anlatamama mahcubiyeti olduğunu vurguladı.

  "KENDİ ARAMIZDA BİLE ADALETİ AYAKTA TUTAMADIK"

  Bu mahcubiyetin başkalarının Hazreti Muhammed’e karşı saygısızlık yapmasından değil, ona ümmet olan müminlerin onun ahlakını, onun rahmet yüklü adaletini, onun hikmet yüklü ahlakını kendi hayatlarında yaşamamaları ve bütün insanlığa göstermemelerinden kaynaklandığını aktaran Görmez, şöyle konuştu: “Bugün ümmet olarak peygamberimize mahcubuz çünkü o, ‘Birbirinize zulmetmeyin’ dedi, biz birbirimize zulmettik. ‘Allah’ın kardeş kulları olun’ dedi, biz kardeşlik hukukunu ihlal ettik. Çünkü o ‘Birbirinize hakaret etmeyin, sırtınızı dönmeyin, birbirinizi aşağılamayın’ dedi ama biz kardeşlik hukukunu ihlal ettik. O bize ‘Yeryüzünde adaleti ayakta tutun’ dedi. Biz kendi aramızda bile adaleti ayakta tutamadık.”

  İLK YAŞANDI

  Cumhuriyet tarihinde bir ilk de Edirne’de yaşandı. UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan tarihi Selimiye Camii’nde ilk kez bir Diyanet İşleri Başkanı Cuma hutbesinı okuyup, Cuma namazını kıldırdı.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir