Petrol
110.24
-1.17%
Euro
16.22
0.67%
Dolar
15.56
0.51%
Altın
921.68
0.00%
Borsa
2417
-0.08%
Bitcoin
475.292
-0.51%
20ºC
İstanbul
Güneşli 20 C

  Mehmetçik PKK mağarasını dümdüz etti

  Tunceli’nin Bali Deresi bölgesinde bulunan 100 metre uzunluğunda, 8 odadan oluşan PKK mağarası dümdüz edildi.
  • İHA
  • 20.03.2016 - 13:55
  Mehmetçik PKK mağarasını dümdüz etti

  Genelkurmay Başkanlığı, Tunceli’deki 4’üncü Komando Tugayı’nda konuşlu komandolar tarafından, sarp kayalık ve vadilerdeki mağaralara düzenlenen "Şehit Jandarma Astsubay Başçavuş Tamer Meriç-5" operasyonuna ilişkin fotoğrafları paylaştı.

  Komandolar tarafından, teröristlerin tespit edilemez dediği Bali Deresi’nin derin vadi, dik uçurum ve sarp kayalardan oluşan barınma alanlarına yönelik taarruz helikopterleri desteğinde "Şehit Jandarma Astsubay Başçavuş Tamer Meriç-5" operasyonu düzenlendi.

  İHA’LAR HAVADAN KEŞİF YAPTI

  Operasyon öncesinde ve esnasında havada insansız hava araçları ve dronlarla bölgenin keşfi yapıldı. Bali Deresi bölgesinde, içerisinde 300 kişinin barınabileceği büyüklükte bir mağara olduğu istihbaratını alan güvenlik güçleri operasyon hazırlıklarına başladı.

  Mehmetçik PKK mağarasını dümdüz etti #1

  Mağara çok dik kayalık bir vadi içerisinde bulunduğu için, operasyon öncesinde insansız hava araçları ile tam yeri tespit edilemedi. Mağarayı bulma konusunda kararlı ve azimli olan komandolar, tüm dağcılık teçhizat ve tekniklerini kullanarak aldıkları özel eğitimlerle operasyona hazırlandılar.

  KOMANDOLARIN OPERASYONU FİLMLERİ ARATMADI

  Helikopterle sarp kayalık bölgeye atılan komandolar, 100-150 metre dik kayalardan özel hazırlanan dağ ipi ve ip merdivenlerle mağaraların bulunduğu alana ve dere tabanındaki derin suyla kaplı kanyona indiler. Bölgede teröristler tarafından kullanılan birçok mağara tespit edildi, tespit edilen büyük mağaranın 100 metre uzunluğunda, içerisinde 8 oda, 1 banyo ve tuvalet ile bir su kuyusunun bulunduğu, bölgedeki teröristlerin ise kış girmeden bölgeden acele ile ayrıldıkları belirlendi. Tespit edilen mağaralar ve içlerinde bulunan çok sayıda yaşam malzemesi komandolar tarafından kullanılamaz hale getirildi.

  Mehmetçik PKK mağarasını dümdüz etti #2

  "BÜTÜN İNLERİNE GİRECEĞİZ, KAÇIŞ YOK"

  Güvenlik güçlerinin özellikle bölge halkının da desteği ile huzur ve güvenliği sağlamak amacıyla Tunceli genelinde "Teröristle Mücadele Harekatı"nı ara vermeden azim ve kararlılıkla sürdüreceği belirtildi. Güvenlik güçleri, "Bütün inlerine gireceğiz, kaçış yok" mesajı verdi.

  Mehmetçik PKK mağarasını dümdüz etti #3


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir