Euro
10.1001
-0.06%
Dolar
8.5644
0.14%
Altın
493.73
-0.12%
Borsa
1.349
0%
Bitcoin
317.000
-3.29%
25ºC
İstanbul
Bulutlu ve güneşli 25 C

  Mersin'de 35 milyonluk Deniz Park yıkılıyor

  Akdeniz ilçesinin sahil şeridindeki 45 dönüm arazi üzerine 5 yıl önce yapılan Deniz Park, kanuna aykırı olduğu gerekçesiyle yıkılıyor.
  • AA
  • 06.05.2015 - 21:30
  Mersin'de 35 milyonluk Deniz Park yıkılıyor

  Mersin de 35 milyonluk Deniz Park yıkılıyor #1

  Mersin Büyükşehir Belediyesi'nin bir önceki yönetimi tarafından 5 yıl önce inşa ettirilen ve 35 milyon liraya mal olan Mersin Deniz Park, Kıyı Kanununa aykırı olduğu gerekçesiyle yıkılıyor. 2013 yılında, açılışı CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından gerçekleştirilen parka sabah saatlerinde gelen belediye görevlileri yıkıma başladı.

  SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI KARŞI ÇIKMIŞTI

  Görevde olan Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, yaptığı açıklamada, Deniz Park'ın dolgu alanı üzerine kurulduğunu belirterek, proje aşamasında sivil toplum kuruluşlarının çalışmaya karşı çıktığını ve konunun yargıya taşındığını söyledi.

  Mersin de 35 milyonluk Deniz Park yıkılıyor #2

  AKDENİZ OYUNLARI BAHANESİYLE DOKUNULMADI

  Danıştay 6'ncı Dairesi tarafından verilen kararla ilgili konuşan Kocamaz, "Danıştay, yerel mahkemenin kararını onaylayarak yürütmeyi durdurma kararı veriyor. Ancak sonraki süreçte Büyükşehir Belediyesi, kentte gerçekleştirilen Akdeniz Oyunları'nda bu parkın kullanılacağını iletince, yürütmenin durdurulması kararı kaldırılıyor ama süreç devam ediyor. Akdeniz Oyunları'nda kullanılmadığı anlaşılınca Danıştay, dolgu alanı üzerinde olan projeyi kökten iptal etti" dedi.

  Mersin de 35 milyonluk Deniz Park yıkılıyor #3

  "MÜFETTİŞLER BİZDEN HESAP SORUYOR"

  Projenin 35 milyon liraya mal olduğunu hatırlatan Kocamaz, ellerinden geleni yaptıklarını belirterek, "Bu paraya yazık, günah, milletimizin parası. Bu paraya yazık olmasın diye Danıştay'a ve ilgili bakanlığa yazı yazdık. İki başvuruya da projenin kökten iptal edileceği ve mahkemenin kararının uygulanacağı yanıtı verildi. Biz, bir müddet bekledik belki sorumlular itiraz ederler diye ama süreç artık tamamlandı. Bize düşen, o tesisin biran evvel oradan kaldırılması. Çünkü kaldırmadığımız zaman müfettişler bizden hesap soruyorlar" şeklinde konuştu.

  "BURADA KAMU ZARARI VAR"

  Yıkımın yasal zorunluluk sebebiyle gerçekleştirildiğini ve tesisin tamamen taşınmasının mümkün olmadığını vurgulayan Kocamaz, sözlerine "Biz sadece mahkeme kararını uyguluyoruz, görevimizi yapmak zorunda kaldık. Bundan sonraki süreçte mahkeme yine devam edecek. Çünkü kamu zararı var burada. O tesisin taşınma şansı yok, keşke olsa da zarar edilmese. Biz bir proje hazırladık. 3. Çevreyolu ile Müftü Deresi'nin birleştiği bölgede bir su parkı yapacağız. İhalesine çıkıyoruz, bu yaz bitmese de gelecek yazlarda burayı vatandaşlarımızın kullanmasını istiyoruz. Deniz Park'tan kullanılabilir malzemeleri de buraya taşıyarak zararın asgariye indirilmesi için mücadele edeceğiz. Yeni yer, su parkından ziyade bir spor tesisi, özetle bir sosyal tesis olacak. Kuzey kısmına da lunapark yapmayı düşünüyoruz. Ek olarak, kruvaziyerleri kentimize getirebilirsek, bunun için de uğraşıyoruz. Oraya bir kruvaziyer limanı yapmayı düşünüyoruz." şeklinde devam etti.

  Mersin de 35 milyonluk Deniz Park yıkılıyor #4

  Büyükşehir Belediyesine ait iş makineleri Deniz Park'taki yıkımın ilk gününde metal figürler ile heykelleri söktü. Yıkım sırasında, polis ve zabıta ekipleri de park çevresinde güvenlik önlemi aldı. Yıkımın yarın da devam edeceği belirtildi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir