Euro
9.7438
0.74%
Dolar
8.0931
0.44%
Altın
460.78
0.09%
Borsa
1.377
-2.2%
Bitcoin
458.501
-0.29%
13ºC
İstanbul
Çok bulutlu 13 C

  Mersin'de cemevinden su parası alınmayacak

  Mersin Belediye Meclisi cemevlerinden su ücreti almama kararı verdi.
  • 12.04.2013 - 18:51
  Mersin'de cemevinden su parası alınmayacak

  Mersin de cemevinden su parası alınmayacak #1

  Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi aylık olağan toplantısında cami, kilise ve sinagoglarda olduğu gibi cemevinden de su ücreti alınmamasını oy birliği ile kararlaştırdı.

  ÖNCE KARAR VERİLDİ SONRA BAKANLIĞA BİLGİ VERİLECEK

  Büyükşehir Belediye Meclisi toplantısında CHP'li üyelerin, cemevinin de Alevi yurtaşların ibadet yeri olduğu gerekçesiyle ücretsiz su verilmesi önergesini görüştü. Plan ve Bütçe Komisyonu ile Sosyal ve Kültür İşleri Komisyonu'nun olumlu bulduğu önergeyle ilgili Meclis Başkanı Erol Ertan, önergenin oylanmasının İçişleri Bakanlığı'ndan görüş alındıktan sonra karara bağlanması gerektiğini söyledi. Söz alan üyeler ise kararın alınması ve ondan sonra İçişleri Bakanlığı'na bilgi verilmesinin uygun olacağını belirtti.

  "DEVLET HALKIN NASIL İBADET EDECEĞİNE KARAR VEREMEZ"

  Yenişehir Belediye Meclisi Başkanı CHP'li İbrahim Genç de söz aldı ve kendi sorumluluk alanları içinde olan Mersin Cemevi'nin ruhsat sorununu çözüm bizzat imza attığını anlattı. Genç, "Devlet halkın nasıl ibadet edeceğine karar veremez. Hiç kimsenin bunu sorgulamaması gerekir. Camii, kilise, havra ve sinagog nasıl bir ibadet mekânı ise cemevleri de Alevi vatandaşlarımızın ibadetlerini yaptığı kutsal mekânlar arasındadır" dedi.
  Yapılan oylamada Mersin Büyükşehir Belediye Meclisi, cemevine ücretsiz su verilmesini oybirliği ile kabul etti.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir