Petrol
114.22
-0.02%
Euro
16.38
0.89%
Dolar
15.63
0.55%
Altın
918.75
0.00%
Borsa
2391
0.00%
Bitcoin
482.005
2.56%
16ºC
İstanbul
Güneşli 16 C

  Meteoroloji uyardı: Sıcaklık daha da artacak

  Meteorolojiden özellikle İstanbul'da yaşayanlara kritik bir uyarı var. Bayıltan sıcaklar etkisini giderek artıracak.
  • 13.08.2014 - 09:15
  Meteoroloji uyardı: Sıcaklık daha da artacak

  Meteoroloji uyardı: Sıcaklık daha da artacak #1

  Meteoroloji hava sıcaklığının artacağını ve yüksek nemin önümüzdeki salı gününe kadar devam edeceğini bildirdi. Hava sıcaklığı İç ve Kuzeydoğu kesimlerde 4 dereceye kadar artış kaydedecek. Sıcaklık mevsim normallerinin 3 derece üstünde olacak. Bu sıcak hava dalgası Ağustos ayı sonuna kadar hüküm sürecek.

  SICAKTAN TRAFO PATLADI

  Aşırı sıcak hava dalgası Güneydoğu Anadolu bölgesinde özellikle etkili olmaya başladı. Adıyaman'da sıcaktan trafo patladı. Akedaş görevlileri, sıcaklar nedeniyle vatandaşların klimalara aşırı yüklendiğini, ayrıca sıcaklar nedeniyle trafoda patlama meydana geldiğini ifade ettiler. Adıyaman'da termometreler 40 dereceyi gösterdi.

  SICAK HAVA ÖLDÜRÜYOR

  Öte yandan uzmanlar, sıcak havanın ölüm riskini artırdığı konusunda uyarıyor. Hayati tehlike çanları bu sıcak havalarda özellikle yaşlı, tansiyon ve kalp hastaları için çalıyor. İstatistikler yaz sıcaklarına bağlı ölümlerin en fazla kalp hastalarında görüldüğünü gösteriyor. Akşam'a konuşan İstanbul Florence Nightingale Hastanesi Kardiyoloji ve İç Hastalıkları Uzmanı Dr. Hayri Parlar, “Sıcak havalarda olduğu gibi vücut ısımız yükselince derimizdeki kan damarları genişler ve kan akımı artar. Ayrıca ter bezlerimiz daha fazla ter üretir ve terleriz. Ancak hava nemliyse ortamda buhar halindeki su fazla olduğu için yeterince terleyemeyiz ve bu yolla ısı kaybı az olur. Bu durumda kalbimiz ısı kaybetmek için derimizdeki damarlara daha fazla ve hızlı kan pompalar. Ama bu durum nabzı hızlandırır ve iş yükünü artırır” dedi. 

  İLAÇ DÜZENİ YAZIN FARKLI OLMALI

  Sıcaklar nedeniyle terlemeyle vücut sıvı ve tuz kaybettiği için kullanılan ilaçların etkisiyle tansiyon düşmeleri, halsizlik, ritim bozuklukları görülebiliyor. Bu yüzden kullanılan ilaçlarda ayarlama gerekebilir. 

  ÇOCUKLAR DA RİSKLİ GRUPTA

  - Yaş (yaşlılar ve 4 yaşa kadar çocuklar daha duyarlıdır) n Kalp yetmezliği veya kalp damar hastalığı olanlar n Şişmanlar
  - Akıl sağlığı bozuk olanlar n Güneşe veya sıcaklığa duyarlığı artıran ilaç alanlar 
  - Yüksek tansiyon için kullanılan ilaçlar  
  - Ateşi olanlar, güneş yanığı olanlar, sıvı kaybı olanlar, alkol almış kişiler.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir