Dolar
7.2441
0.2144%
Euro
8.5513
-0.7094%
Altın
2053.59
-0.4672%
Borsa
1039.75
0.5172%
G. Altın
476.716
-0.5656%
Bitcoin
85179.85
-0.4466%
31ºC
İstanbul
Güneşli 31 C

  Meteorolojiden kuvvetli yağış uyarısı

  Birkaç gündür devam eden yağışların hafta sonu da etkisini gösterecek.
  • 18.01.2013 - 17:01
  Meteorolojiden kuvvetli yağış uyarısı

  Meteorolojiden kuvvetli yağış uyarısı #1

  Yapılan son meteorolojik değerlendirmelere göre: Marmara, Ege, Batı Akdeniz, İç Anadolu'nun batısı, Batı Karadeniz'in batısı ile Kastamonu çevrelerinde görülecek yağışların, Marmara'nın batısı, Kıyı Ege, Manisa, Uşak, Kütahya, Denizli ile Antalya il merkezi ve doğu ilçelerinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli (21-75 kg/metrekare) olacağı tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusunda kuvvetli olmak üzere, iç ve doğu bölgelerde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis hadisesi bekleniyor.

  HAFTA SONU HAVA NASIL OLACAK?

  HAVA SICAKLIĞI: Önemli bir değişiklik beklenmiyor.

  RÜZGAR: Batı bölgelerde güney ve güneybatı, doğu bölgelerde güney ve doğu yönlerden hafif ara sıra orta kuvvette, yurdun batı kesimlerinde kuvvetli olarak (30-60 km/saat), Marmara'nın güneybatısı ile Kıyı Ege'de fırtına şeklinde (50-80 km/saat) esmesi bekleniyor.

  METEOROLOJİ'DEN UYARILAR

  KUVVETLİ YAĞIŞ UYARISI: Yağışların; Marmara'nın batısı, Kıyı Ege, Manisa, Uşak, Kütahya, Denizli ile Antalya il merkezi ve doğu ilçelerinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli (21-75 kg/metrekare) olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı (su baskını, ani sel, ulaşımda aksama, yıldırım vb.) ilgililerin ve vatandaşların dikkatli olması gerekmektedir.

  KUVVETLİ RÜZGAR ve BACA GAZI ZEHİRLENMELERİ UYARISI: Rüzgarın, yurdun batı kesimlerinde kuvvetli olarak (30-60 km/saat), Marmara'nın güneybatısı ile Kıyı Ege'de fırtına şeklinde (50-80 km/saat) esmesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ulaşımda aksamalar, çatı uçması, ağaç devrilmesi, vb.) ve kuvvetli lodos nedeniyle soba ve doğalgaz kaynaklı meydana gelebilecek baca gazı zehirlenmelerine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

  BUZLANMA ve DON OLAYI İLE BİRLİKTE SİS UYARISI: Sabah ve gece saatlerinde, Doğu Anadolu'nun kuzey ve doğusu ile Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde kuvvetli olmak üzere ülkemizin iç ve doğu bölgelerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis hadisesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı, başta sürücüler olmak üzere ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

  ÇIĞ TEHLİKESİ UYARISI: Doğu Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'da yüksek kar örtüsü ve artan sıcaklık nedeni ile yaşanabilecek muhtemel çığ tehlikesine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

  BÖLGELERİMİZDE HAVA

  MARMARA: Çok bulutlu, yağmur ve sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Çanakkale, Edirne ve Balıkesir çevrelerinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli (21-75 kg/metrekare) olması bekleniyor. Rüzgarın; güney ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli (40-60 km/saat), bölgenin güneybatısında fırtına şeklinde (60-80 km/saat) esmesi bekleniyor. Kuvvetli lodos nedeniyle soba ve doğalgaz kaynaklı meydana gelebilecek baca gazı zehirlenmelerine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

  EGE: Çok bulutlu ve yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların, Kıyı Ege ile gece saatlerinden itibaren Manisa, Kütahya, Uşak ve Denizli çevrelerinde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli (21-75 kg/metrekare) olmak üzere yağmur ve sağanak, kıyılarda gök gürültülü sağanak şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; güney ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli (30-60 km/saat), kıyı kesimlerde fırtına şeklinde (50-80 km/saat) eseceği tahmin ediliyor. Kuvvetli lodos nedeniyle soba ve doğalgaz kaynaklı meydana gelebilecek baca gazı zehirlenmelerine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

  AKDENİZ: Parçalı ve çok bulutlu, Batı Akdeniz'in aralıklı sağanak ve gök gürültülü sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğle saatlerinden itibaren Antalya il merkezi ile doğu ilçelerinde kuvvetli (21-50 kg/metrekare) olması bekleniyor. Rüzgarın; bölgenin batısında güney ve güneydoğu (keşişleme) yönlerden kuvvetli olarak (40-60 km/saat) esmesi bekleniyor.

  İÇ ANADOLU: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinde Eskişehir, Konya, Çankırı ve Ankara'nın il merkezi ile kuzey ve batı ilçelerinin, gece saatlerinde Eskişehir çevrelerinin yağmurlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; güney ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli (30-50 km/saat) olarak esmesi bekleniyor. Kuvvetli lodos nedeniyle soba ve doğalgaz kaynaklı meydana gelebilecek baca gazı zehirlenmelerine karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir. Sabah ve gece saatlerinde bölgenin doğusunda yer yer buzlanma ve don olayı ile birlikte sis hadisesi bekleniyor.

  BATI KARADENİZ: Çok bulutlu, bölgenin batısı ile Kastamonu çevrelernin yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; genellikle yağmur, bölgenin iç kesimlerinin yükseklerinde karla karışık yağmur şeklinde olması bekleniyor. Rüzgarın; güney ve güneybatı (lodos) yönlerden yer yer kuvvetli olarak (30-50 km/saat) eseceği tahmin ediliyor.

  ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Rüzgarın; öğle saatlerinden itibaren Orta Karadeniz'de güney ve güneybatı (lodos) yönlerden kuvvetli olarak (30-50 km/saat) esmesi bekleniyor. Sabah ve gece saatlerinde Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis hadisesi bekleniyor. Doğu Karadeniz'in iç kesimlerinde yüksek kar örtüsü nedeniyle muhtemel çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

  DOĞU ANADOLU: Parçalı bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Bölgenin kuzey ve doğusunda kuvvetli olmak üzere buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis hadisesi bekleniyor. Yüksek kar örtüsü nedeniyle muhtemel çığ tehlikesine karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

  GÜNEYDOĞU ANADOLU: Parçalı ve az bulutlu geçeceği tahmin ediliyor. Sabah ve gece saatlerinde bölge genelinde hafif buzlanma ve don olayı ile birlikte doğusunda yer yer sis hadisesi bekleniyor.

  Görüş Bildir