Euro
10.0942
-0.13%
Dolar
8.5311
0.13%
Altın
494.09
-0.02%
Borsa
1.432
1.27%
Bitcoin
336.274
1.22%
27ºC
İstanbul
Açık 27 C

  Metin Feyzioğlu: 17 Aralık yolsuzluk operasyonu değil

  TBB Başkanı Metin Feyzioğlu, 17 Aralık operasyonunun asıl amacının yolsuzlukla mücadele olmadığını belirtti.
  • 10.03.2014 - 08:53
  Metin Feyzioğlu: 17 Aralık yolsuzluk operasyonu değil

  Almanya'nın Köln kentinde, Avrupa Atatürkçü Düşünce Dernekleri Federasyonu'nun düzenlediği toplantıda konuşan Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, AK Parti - Cemaat koalisyonunun, Türkiye'yi 12 yıl yönettiğini söyledi.

  AK PARTİ- CEMAAT KOALİSYONUNUN KIRILMA NOKTASI

  Feyzioğlu, ilişkisinin kırılma noktalarını, 'İlker Başbuğ'un tutuklanması, MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın sorguya çağrılması, Başbakan'ın Ortadoğu'da mezhepçi bir politika izlemesi, dershanelerin kapatılması kararı ve 17 Aralık operasyonu' olarak tanımladı.

  Metin Feyzioğlu: 17 Aralık yolsuzluk operasyonu değil #1

  "YOLSUZLUKLA MÜCADELE İÇİN BAĞIMSIZ YARGI GEREKLİ"

  Metin Feyzioğlu, 17 Aralık operasyonuna ilişkin olarak, "17 Aralık'ta düğmeye basılmasının nedeni yolsuzlukla mücadele değildir. Düğmeye basılmasının sebebi iktidarın AKP kanadını silkelemektir. Dolayısıyla amacı yolsuzlukla mücadele olmayan bir soruşturmanın, Türkiye'deki bütün yolsuzlukların üzerine samimiyetle gittiğini kabul etmiyorum. Seçtiği yolsuzlukların üzerine gidiyor. Yolsuzlukla mücadele için bağımsız yargı gerekli. O düğmeye samimiyetle basılmasını ve sonucunun samimiyetle getirilmesini talep ediyorsak tarafsız, bağımsız, adil, etkin yargıya ihtiyacımız var. Bana yolsuzluk soruşturmasını yürütenleri kahraman gibi göstermeye kalkmayın. Çünkü o kahramanlaştırdığınız kişiler sahte delillerle Engin Alan'ı şu anda zindanlarda tutanlar. İlker Başbuğ'u zindana atanlar. Kuddusi Okkır'ın ölümünden sorumlu olanlar. Yarbay Ali Tatar'ın intiharından sorumlu olanlar..." ifadelerini kullandı.

  Feyzioğlu'nun konuşmalarının satır başları;

  "PARALEL DEVLET YARGIYI ELE GEÇİRMİŞ"

  "Hükümet diyor ki, 'Çok safmışız. Paralel devlet yargıyı ele geçirmiş, emniyeti ele geçirmiş. Mücadele etmemiz lazım.' Saflık orada değil. Saflık, yarattıkları canavarın silahını kendilerine doğrultacağını düşünememede. Her iktidar doğası gereği bir muhalefete ihtiyaç duyar. Muhalefet dışarıda yoksa içinden bulur çıkartır... Dışarıdaki muhalefetin etkin olmadığını ben söylemiyorum. Haziran ayında sokaklara inen 2,5 milyon kişi söylüyor.

  "TBB OLARAK DAVAYI GÖZLÜYORUZ"

  TBB olarak, Almanya'da 8'i Türk 10 kişiyi öldüren Nasyonal Sosyalist Yeraltı Örgütü (NSU) davasında bir avukatı gözlemci olarak görevlendireceğiz. Alman hükümetine, 'Biz TBB olarak davayı gözlüyoruz' diyeceğiz. Acımasızca öldürülmüş Türklerin arkasında Türkler yok. Türkiye de yok, kimse yok."

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir