Euro
15.4431
0.10%
Dolar
13.5302
0.08%
Altın
790.7150
0.13%
Borsa
2,072.93
0.11%
Bitcoin
585.200
0.01%
-0ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık -0 C

  Mevlüt Çavuşoğlu: ABD ile anlaştık

  Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, IŞID'le ortak mücadele konusunda ABD ile anlaştıklarını doğruladı.
  • 26.04.2016 - 09:58
  Mevlüt Çavuşoğlu: ABD ile anlaştık

  Mevlüt Çavuşoğlu: ABD ile anlaştık #1

  ABD ile Suriye sınırına HIMARS füzelerinin yerleştirilmesi ve Menbiç bölgesinin kapatılması konusunda anlaşmaya varıldığını doğrulayan Çavuşoğlu, "Bu anlaşma çerçevesinde mayıs ayı içinde HIMARS'lar Türkiye sınırlarına gelecek" dedi.

  "SURİYE KONUSUNDA DEDİKLERİMİZ ÇIKTI"

  ABD'nin HIMARS (High Mobility Artillery Rocket System) füze bataryalarını Türkiye sınırına yerleştireceği doğru mu? Bunu Afrin-Cerablus arasındaki 90 km'lik alanın "Güvenli Bölge" olarak ilan edilmesinin ön adımı olarak yorumlayabilir miyiz?

  Evet, doğru. Bizim esas amacımız bu 98 km'lik Menbiç bölgesini DAEŞ'ten temizlemek. Bu gerçekleştirildikten sonra güvenli bölge zaten kendiliğinden oluşur. En son Obama da güvenli bölgeye karşı olmadığını söyledi. Almanya da bu konuda bizimle aynı görüşte. Yani hem güvenli bölge özelinde hem de Suriye konusunda Türkiye'nin tezlerinin ne kadar haklı olduğunu nihayet anlıyorlar ama biraz geç anlıyorlar. Çünkü önyargılı yaklaşıyorlar. Batı Avrupa'nın en çok içine düştüğü hatalardan biri de zaten bu çokbilmişlik ve kibirli yaklaşım. Suriye konusunda hep bizim söylediklerimiz çıktı. DAEŞ'i bu bölgeden temizleyebilmek için ılımlı muhalefete hem havadan destek vermemiz lazım hem de karadan. Bizim toplarımızın menzili yaklaşık 40 km. ABD'nin HIMARS füzelerinin menzili ise 90 km. Menbiç bölgesinin kapatılması konusunda ABD'lilerle anlaşmaya vardık. Bu konuda stratejimiz de belli. Buna göre DAEŞ'e karşı daha fazla güç kaydırılacak. Havadan ve Türkiye sınırından muhaliflere destek verilecek. Bunun için yeni isimler de belirleniyor. Dolayısıyla bu anlaşma çerçevesinde mayıs ayı içinde HIMARS'lar Türkiye sınırlarına gelecek. Böylece DAEŞ hedeflerini daha etkili bir şekilde vurabileceğiz. Ilımlı muhalefet ise araziden ilerleyecek.

  ABD, YPG KONUSUNDA ENDİŞELERİMİZİ ANLIYOR

  Cumhurbaşkanı'nın son Washington ziyaretinden sonra ABD'nin PYD'ye bakışında bir değişiklik oldu mu?

  ABD'liler, PYD konusunda gerçekleri öğrendi, güvenilmez olduklarını biliyorlar. Ama arazide DAEŞ ile mücadelede asker göndermeyecekleri için hep arayış içerisinde oldular. PKK, PYD, YPG ile işbirliği yapmanın ne kadar tehlikeli olduğunu anlatıyoruz. PYD Moskova'da ofis açtı, ideolojik olarak da bir yakınlık var. ABD'liler artık bu bölgede YPG'nin dışında Türkmen, Arap ve diğer gruplardan bir güç oluşturabilir miyiz çabası içindeler. Esasen ABD'nin PYD'ye ilişkin politikalarında tam bir değişiklik olmadı ama YPG konusunda bizim endişelerimizi anladıklarını söylüyorlar. John Kerry'nin bizzat kendisi bana YPG'nin güvenilmez olduğunu söylemişti. Tutumlarının ne kadar değiştiğini uygulamada göreceğiz.


  Görüş Bildir