Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
439.588
0.98%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C

  Mevsimlik işçilerin çocuklarına yaz kursu

  Suriyeli ailelerin de aralarında bulunduğu mevsimlik işçilerin çocukları, tarlalarda çalışmak yerine yaz kursunda eğitim görüyor.
  • AA
  • 06.08.2017 - 12:52
  Mevsimlik işçilerin çocuklarına yaz kursu

  Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeli aileler ile Doğu ve Güneydoğu illerinden Zonguldak'ın Alaplı İlçesi'ne fındık toplamak için gelen vatandaşlar, ilçeye bağlı Aşağıdağ köyünde kurdukları çadırlarda konaklıyor.

  Mevsimlik işçilerin çocuklarına yaz kursu #1

  AİLELER BAHÇEYE, ÇOCUKLAR YAZ KURSUNA

  Gündüzleri fındık bahçelerine fındık toplamaya giden aileler, çocuklarını İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ilkokulda açılan yaz kurslarına gönderiyor.

  Yaklaşık 30 Suriyeli çocuğun yanı sıra mevsimlik işçilerin çocuklarına okuma yazma, resim ve müzik eğitimi verilirken, yemek ihtiyaçları da karşılanıyor.

  Mevsimlik işçilerin çocuklarına yaz kursu #2

  SURİYELİ ÇOCUKLAR DA EĞİTİM ALIYOR

  İlçe Milli Eğitim Müdürü Cevat Çevik, Alaplı'ya fındık toplamak için Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinden gelen mevsimlik işçiler ile iç savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan Suriyeli ailelerin çocuklarına Aşağıdağ köyündeki ilkokulun kapılarını açtıklarını söyledi.

  Yaklaşık 30 Suriyeli çocuğun okulda eğitim gördüğünü ifade eden Çevik, "Çocuklar burada eğitim alırken, aynı zamanda düzenlenen birçok sosyal aktiviteye de katılıyorlar. Suriye'deki zulümden kaçarak ülkemize sığınan ailelerin çocuklarının eğitimine, resim, müzik, beden eğitimi, görsel sanatlar ve aynı zamanda okuma yazmalarını geliştirmek adına hazırlanan bir programla katkı sağlıyoruz." diye konuştu.

  Mevsimlik işçilerin çocuklarına yaz kursu #3

  "SIĞINMACI ÇOCUKLARI KORUMAK GÖREVİMİZ"

  Çevik, Türkiye'deki sığınmacıların çocuklarına yönelik yardımlara da değinerek, "Devlet büyüklerimize ve bakanlığımıza bu çocuklara sahip çıktığı için çok teşekkür ediyorum. Bu çocuklar bir candır. Bunları korumak kollamak bizim asli görevlerimizdir." şeklinde konuştu.

  Mevsimlik işçilerin çocuklarına yaz kursu #4

  "BAHÇEDE ÇALIŞMAK YERİNE EĞİTİM ALIYORLAR"

  Çeşitli vakıfların ve derneklerin de bu çocuklara sahip çıktığını dile getiren Çevik, şunları kaydetti:

  "İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü olarak bunları destekliyoruz. Karadeniz'e fındık toplamak için gelen mevsimlik işçilerin çocukları fındık bahçelerinde çalışıyordu. Bu program sayesinde artık çocuklar bahçelerde çalışma yerine eğitim alıyor."

  Mevsimlik işçilerin çocuklarına yaz kursu #5

  "SURİYELİ ÇOCUKLARIN GELİŞİMİNE KATKI"

  Öğretmen Fazilet Yavuz ise okulda yaklaşık 100 çocuğun eğitim aldığını belirtti.

  Öğrencilerin okuma yazma konusunda sıkıntı çektiğini anlatan Yavuz, "Çünkü memleketlerinden çok ayrı zaman geçirmek zorunda kaldıkları için okula gidemiyorlar. Biz bu öğrencileri okuma yazma ağırlıklı çalıştırıyoruz. Matematik öğretiyoruz. Suriyeli çocukların gelişimine katkı sağlamaya çalışıyoruz." ifadelerini kullandı.

  Mevsimlik işçilerin çocuklarına yaz kursu #6


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir