Petrol
95.06
0.15%
Euro
18.2654
0.13%
Dolar
17.9179
0.03%
Altın
1.023
0.03%
Borsa
275
-0.98%
Bitcoin
418.113
0.96%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C

  Milli uçak çeker aracı Rahvan TSK’nın emrinde

  Türkiye’nin ilk stratejik amaçlı A400M Atlas stratejik ulaştırma uçağının göreve başlamasının ardından "Rahvan" uçak çeker aracı Türk Silahlı Kuvvetlerine kazandırıldı.
  • 27.05.2014 - 16:17
  Milli uçak çeker aracı Rahvan TSK’nın emrinde

  Milli uçak çeker aracı Rahvan TSK’nın emrinde #1

  Kayseri, Türkiye’nin ilk stratejik amaçlı A400M Atlas stratejik ulaştırma uçağının Erkilet 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanlığına tesliminin ardından, bu kez 2. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığının imkan ve kabiliyetleri ile üretilen ’Rahvan’ uçak çeker aracını Türk Silahlı Kuvvetleri'ne kazandırmanın gururunu yaşadı. ’Rahvan’ Uçak Çeker Aracı’nın hizmete girişi nedeniyle 2. Hava İkmal Bakım Merkezi Komutanlığında tören düzenlendi.

  Törene Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, Kayseri Valisi Orhan Düzgün, Hava Lojistik Komutanı Korgeneral Tayfur Fikret Erbilgin, 2. HİBM ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Ali Demiral, Hava Lojistik Başkanı Tümgeneral Yılmaz Özkaya, 3. HİBM Komutanı Tuğgeneral İhsan Özdemir, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Sistem Yönetimi Başkanı Tuğgeneral Reha Er, 12. Hava Ulaştırma Ana Üs Komutanı Tuğgeneral Mehmet Cahit Bakır, Komando Tugay Komutanı Tuğgeneral Aydoğan Aydın ve Jandarma Bölge Komutanı Tuğgeneral Namık Boran ile üst düzey askeri yöneticiler ve çok sayıda davetli katıldı.

  Milli uçak çeker aracı Rahvan TSK’nın emrinde #2

  İLK ETAPTA 10 ADET ÜRETİLDİ

  Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, törende yaptığı konuşmada, Rahvan uçak çeker araçları ile Türk Hava Kuvvetlerinin bir milli yetenekle daha donatıldığını belirtti. Hava Kuvvetlerinde uçuş ve yer destek sistemlerinin önemine işaret eden Orgeneral Öztürk, bu kapsamda Rahvan Uçak Çeker Aracı’nın Hava Kuvvetlerinin yer destek sistemini güçlendireceğine dikkati çekerek, “Rahvan’ın iki önemi bulunmaktadır. Birincisi, milli imkanlar ile Kayseri 2. Hava İkmal Bakım Merkezi’nde üretilmiştir. İkincisi ise Hava Kuvvetleri tamamen kendi personeli ile Rahvan’ı üretmiştir. Bundan büyük mutluluk duyuyoruz” diye konuştu. Orgeneral Öztürk, ilk etapta üretilen 10 Rahvan Uçak Çeker Aracı’nın birliklerde hemen kullanıma başlanacağını ifade ederek hayırlı olması temennisinde bulundu.

  TÜRKİYE'NİN FARKLI ŞEHİRLERİNE DAĞITILDI

  2. Hava İkmal Bakım Merkezi ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Ali Demiral da ilk milli uçak çeker aracı Rahvan’ın araştırma ve tasarım çalışmalarının 3 yıl sürdüğünü, ilk prototip aracın 2010 yılında üretilerek test çalışmalarının yapıldığını anlattı. Ankara ve Konya’daki askeri üslerde yapılan test çalışmalarında kullanıcılardan gelen taleplerin de dikkate alınarak tasarımın yenilendiğini ve bugünkü hali ile Hava Kuvvetlerinin kullanımına hazır hale getirildiğini ifade eden Tümgeneral Demiral, seri üretimin Kayseri’deki tesislerde devam ettiğini dile getirerek, “Türk milleti ve Türk Silahlı Kuvvetleri için tarihi bir gün yaşıyoruz” dedi. Konuşmaların ardından 15 Mayıs’ta üretimi tamamlanan ve Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterine giren 10 adet Rahvan uçak çeker aracı, törenle Türkiye’nin değişik bölgelerindeki askeri üslerin komutanlarına teslim edildi. Rahvan’ın manevra kabiliyetinin sergilendiği kısa bir gösteri sürüşünün ardından Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk ve Vali Orhan Düzgün, beraberindekilerle Rahvan’ı inceledi. Tören, hatıra fotoğrafı çektirilmesinin ardından verilen kokteylle sona erdi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir