Euro
15.3648
0.97%
Dolar
13.5891
0.73%
Altın
781.88
0.97%
Borsa
1.981
0%
Bitcoin
711.607
-1.35%
11ºC
İstanbul
Çok bulutlu 11 C

  Mühimmatlar, yerli sistemle test edilecek

  MKE Kapsül Fabrikası Radyometri Laboratuvarı'nda kullanılan yabancı menşeli sistem değiştirildi.
  • AA
  • 30.03.2020 - 12:22
  • Güncelleme : 30.03.2020 - 12:22
  Mühimmatlar, yerli sistemle test edilecek

  Makina ve Kimya Endüstrisi (MKE) Kurumu, mühimmatları test ettiği yabancı menşeli sistemi ASELSAN'ın çözümüyle değiştirdi.

  YERLİ SİSTEM KURULDU

  MKE Kapsül Fabrikası Radyometri Laboratuvarı'nda kullanılan yabancı menşeli sistem değiştirilerek, yerine ASELSAN üretimi Özışık Karşı Tedbir Atıcı Sistemi (CMDS) kuruldu.

  CANLI ATIŞLARDA KULLANILIYOR

  Sistem, MKE üretimi flare karşı tedbir mühimmatının ilk çıkış hızı testlerinde canlı atışlar için kullanılmaya başlandı.

  Özışık sistemi, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin envanterindeki muhtelif hava platformlarının kızılötesi ve radar güdümlü tehditlere karşı korunması için flare ve chaff mühimmatı atışı ile sahte hedef oluşturup tehditleri yanıltması amacıyla geliştirilmiş bir kendini koruma sistemi olarak görev yapıyor.

  Mühimmatlar, yerli sistemle test edilecek #1

  ETKİN KORUNMA VE YANILTMA

  Sistem, füze, radar ve lazer tespit cihazlarından alınan uyarı bilgileri değerlendirerek otomatik olarak çalışabildiği gibi pilot tarafından (manuel/yarı otomatik) çalıştırılarak, tehditlere karşı etkin bir korunma ve yanıltma sağlıyor.

  Her türlü hava aracı (helikopter, uçak, jet vesaire) için kullanılabilen Özışık, kullanımı çok kolay, hava araçlarının kendini koruma kabiliyetini artıran son derece önemli çözüm oluşturuyor.

  Mühimmatlar, yerli sistemle test edilecek #2

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir