Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
439.968
0.36%
23ºC
İstanbul
Açık 23 C

  Munzur Vadisi'nde PKK'ya büyük operasyon

  Munzur Vadisi Milli Parkı içinde düzenlenen operasyonda 500 kilo bomba etkisiz hale getirildi.
  • AA
  • 10.02.2016 - 20:00
  Munzur Vadisi'nde PKK'ya büyük operasyon

  Munzur Vadisi nde PKK ya büyük operasyon #1

  Tunceli'de iki gün önce ilk yerli üretim olan ANKA insansız hava aracının Munzur Vadisi içinde Bali Deresi ile Venk Köprüsü arasındaki sarp dağlık alanda canlı hareketliliği tespit etmesinden sonra başlatılan operasyonla birlikte Kobra helikopterleri, bölgeyi yoğun ateş altına aldı.

  KARA OPERASYONU DÜZENLENDİ

  Bugün sabah erken saatlerinden itibaren de bölgeye özel eğitimli birliklerle kara operasyonu düzenlendi. Operasyon kapsamında Kirpi tipi zırhlı araçlar ile bölgeye taşınan profesyonel askerler, belirlenen noktalara konuşlandırıldı.

  BİRÇOK SIĞINAK VE BARINAK TESPİT EDİLDİ

  Munzur Vadisi'nin Venk Köprüsü, Bali Deresi civarı, Sarıtaş bölgeleri ile vadinin hakim tepeleri ve iç kesimlerine giren askerler, birçok sığınak ve barınak tespit ederek bu bölgeleri kontrol altına aldı.

  Sikorsky helikopterlerin de destek verdiği operasyonda Kobra helikopterler, kar kalınlığının yaklaşık 1 metreyi aştığı vadinin en üst tepeleri ile sarp ve derin vadilerin iç kesimlerindeki mağara ve barınma alanlarını bombaladı.

  Munzur Vadisi nde PKK ya büyük operasyon #2

  500 KİLOLUK PATLAYICI İMHA EDİLDİ

  Tunceli 4'üncü Komando Tugay Komutanlığı ve 51'inci Motorlu Piyade Tugayı'na bağılı çok özel eğitimli birlikler, Venk Köprüsü civarında yaptıkları yol araması sırasında, Tunceli-Ovacık karayoluna 7 büyük ve 3 küçük mutfak tüpünden oluşan tahrip gücü çok yüksek, yaklaşık 500 kiloluk el yapımı patlayıcıyı bularak etkisiz hale getirdi.

  Munzur Vadisi nde PKK ya büyük operasyon #3

  EKSİ 20 DERECEDE MAYIN TARAMASI

  Dedektör köpeklerin de kullanıldığı operasyonda bazı PKK sığınakları ve tuzaklanan patlayıcılar da bu dedektör köpekler tarafından tespit edildi. Bölgede hava sıkacklılığı yer yer eksi 20 dereceyi bulurken, her türlü kış şartlarına dayanıklı kıyafetler ile operasyona çıkan askerlerin sırtlarında yaklaşık 30 kilo teçhizat taşıdıkları görüldü. Venk Köprüsü bölgesinde tespit edilen birçok PKK sığınak ve barınağında bulunan bol miktardaki yaşam malzemesi de askerler tarafından imha edildi. Sığınaklar civarında tuzaklanan iki adet el yapımı patlayıcı etkisiz hale getirildi.

  Munzur Vadisi nde PKK ya büyük operasyon #4

  Munzur Vadisi nde PKK ya büyük operasyon #5


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir