Dolar
7.2489
0.2808%
Euro
8.6196
0.0836%
Altın
2067.55
0.2093%
Borsa
1034.4
-5.2573%
G. Altın
481.206
0.3708%
Bitcoin
85659.81
0.1143%
24ºC
İstanbul
Açık 24 C

  Munzur Vadisi'ndeki HES projesi iptal edildi

  Ankara 8'inci İdare Mahkemesi, Tunceli'de Munzur Vadisi'nde yapılması planlanan Bozkaya HES projesini iptal etti.
  • 21.01.2013 - 17:23
  Munzur Vadisi'ndeki HES projesi iptal edildi

  Munzur Vadisi ndeki HES projesi iptal edildi #1

  Tunceli'de vatandaşların şikayetiyle açılan davada Ankara 8'inci İdare Mahkemesi, Munzur Vadisi'nde yapılması planlanan Bozkaya HES projesinin iptaline karar verdi. Karar kentteki çevre ve sivil toplum kuruluşlarınca sevinçle karşılandı.

  DAVA SONUÇLANDI

  Munzur Vadisi üzerinde yapılması planlanan Bozkaya Hidro Elektrik Santrali'nin, bölgenin ekolojik dengesini bozacağını ve ÇED kararı alınmadan projenin hazırlandığı gerekçesiyle karşı çıkan ve projenin iptali için 22 kişinin avukatları aracılığı ile açtığı dava sonuçlandı. Daha önce yürütmenin durdurulması kararını veren Ankara 8'inci İdare Mahkemesi davanın sonunda projenin iptaline karar verdi.

  PROJE HUKUKA AYKIRI

  Mahkeme kararı ile ilgili basın toplantısı düzenleyen Avukat Özgür Ulaş Kaplan, mahkemenin verdiği bu kararla halkın barajlara karşı önemli bir zafer kazandığını belirterek, "Başvurularımız ve açtığımız davalar üzerine Munzur Vadisi'ndeki 3 ayrı baraj projesinin iptali için mahkeme yürütmenin durdurulması kararı vermişti. Bozkaya HES için açtığımız davada mahkeme davayı esastan görüşerek çok önemli olan ve diğer barajlar için emsal olacak karar verdi. 13 Aralık 2013 günü Ankara 8'inci İdare Mahkemesi, Bozkaya Barajı ve HES projesinin hazırlanmasında ÇED onayı alınmadığı ve baraj projesinin hukuka aykırı olduğunu tespit ederek lehimize karar vererek Bozkaya HES projesini tümden iptal etmiştir" dedi.

  MÜCADELEMİZ SÜRECEK

  Avukat Kaplan, Munzur ve Pülümür vadisinde birçok baraj projesinin ÇED onayı alınmadan hazırlandığını ve baraj yapılmasına karar verildiğini de ifade ederek, "Bu amaçla bu barajların projelerinin de iptal edilmesini bekliyoruz. Bozkaya HES için alınan karar kesinlikle emsal bir karar olacaktır. Dersim'in kutsal mekanlarının bulunduğu ve Türkiye'nin en güzel vadilerinden olan birçok endamik bitki örtüsü bulunan Munzur ve Pülümür vadilerine baraj yapımlarının durdurulması Dersimliler için çok önemli bir karardır. Bizler vadilerimizin doğal haliyle kalması için hukuk mücadelemizi sonuna kadar sürdürmeye kesinlikle kararlıyız" dedi.

  Tunceli'deki baraj projelerinin çoğunlukla 1993 yılından önce hazırlanıdığı için o dönem baraj ve HES projeleri için ÇED onayı alınmasına gerek duyulmadığını söyleyen Avukat Özgür Ulaş Kaplan, "Mahkeme bunun hukuka uygun olmadığını günümüz kanunlarının geçerliği olduğunu belirti" diye konuştu.

  Görüş Bildir