Petrol
95.36
-0.99%
Euro
18.3394
0.34%
Dolar
17.9535
0.31%
Altın
1.033
-0.05%
Borsa
2785
0.00%
Bitcoin
415.000
-3.34%
24ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 24 C

  Muşlu Şüheda: Koca değil okumak istiyoruz

  Muş TV'ye katılan 14 yaşındaki küçük kız, kızların çocuk yaşta evlenmelerine isyan etti.
  • 06.10.2011 - 12:01
  Muşlu Şüheda: Koca değil okumak istiyoruz

  Muşlu Şüheda: Koca değil okumak istiyoruz #1

  Muş'ta yerel bir televizyonda yayınlanan programa arkadaşları ile birlikte katılan YİBO 7'nci sınıf öğrencisi 13 yaşındaki Şüheda Mert, başlık parası yüzünden çocuk yaştaki kızların zorla evlendirildiğini belirtti.

  'KOCA DEĞİL OKUMAK İSTİYORUZ'

  Çocuk yaşta, çocuklarına bakan arkadaşlarının olduğunu söyleyen Şüheda Mert, "Ne acıdır ki 14 yaşına gelen kız çocukları başlık parası ile kocaya veriliyor. Bizler koca değil, okumak istiyoruz" dedi.

  'MESLEK SAHİBİ OLMAK İSTİYORUZ'

  Muş TV'de Cevat Daniş'in sunduğu 'Gündem' programına sınıf arkadaşları, öğretmeni Aslı Alay ve 75'inci Yıl Tekel Taşoluk YİBO Müdürü Mehmet Güneş'le birlikte katılan 7'nci sınıf öğrencisi Şüheda Mert, eğitimde yaşadıkları sorunları anlattı. En büyük sorunlarının kızların küçük yaşta evlendirilmesi olduğuna dikkati çeken Şüheda Mert, bu çemberi kıranlar olarak hedeflerinin okumak ve çok iyi bir meslek sahibi olmak olduğunu bildirdi.

  'KIZ ÇOCUĞU OKUMAZ TABUSUNU YIKACAĞIZ'

  Bir inşaat işçisinin biri erkek 6 çocuğundan ortancası olan Şüheda Mert, çocuk yaşta, çocuklarına bakan arkadaşları olduğunu bundan üzüntü duyduğunu belirtti. Okuyamayan kız çocuklarının sesi olan Şüheda Mert, "Ne acıdır ki 14 yaşına gelen kız çocukları başlık parası alınarak evlendiriliyor. Bizler koca değil, okumak istiyoruz. Bunun mücadelesini veriyoruz. Okuyanlar olarak şanslı sayıyoruz kendimizi. Okula gidip- gelirken bize imrenerek bakan arkadaşlarımız var. Muş'ta 'Kız çocuğu okumaz' tabusunu yıkacağız" diye konuştu.

  'MADDİ SORUNLARI BAHANE EDİYORLAR'

  Öğrencileri ile birlikte programa katılan öğretmen Aslı Alay ise "Çocuklarını okula göndermeleri için ziyaret ettiğimiz veliler maddi sorunu bahane ediyor. Her nedense veliler çocuklarını okula göndermemekte ısrarlı. Buna karşılık kadınlar doktora gittiklerinde kadın doktor olsun istiyor ama kendi kızlarını okutmuyorlar" dedi.

  KOCA DEĞİL OKUMAK İSTİYORUZ


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir