Petrol
112.91
0.78%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
475.261
-0.01%
21ºC
İstanbul
Güneşli 21 C

  Nabi Avcı: Bayrağımıza herkes aynı bilinçle sahip çıkar

  MEB Bakanı Nabi Avcı, 81 İl Milli Eğitim Müdürlüğü'ne gönderdiği "Türk Bayrağının Korunması" başlıklı genelgeyle ilgili açıklamalarda bulundu.
  • 16.10.2014 - 15:08
  Nabi Avcı: Bayrağımıza herkes aynı bilinçle sahip çıkar

  Nabi Avcı: Bayrağımıza herkes aynı bilinçle sahip çıkar #1

  Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Eskişehir’in ilçelerine yönelik düzenlediği ziyaretlere bugün Günyüzü ile başladı. İlçe Kaymakamlığı, Belediye Başkanlığı ve AK Parti İlçe Teşkilatını ziyareti ardından esnafı dolaşan Avcı, öğrencilerle bol bol fotoğraf çektirdi.

  Nabi Avcı: Bayrağımıza herkes aynı bilinçle sahip çıkar İZLE

  BAYRAĞIMIZA HERKES AYNI BİLİNÇLE SAHİP ÇIKAR

  Avcı, Belediye Başkanlığı ziyareti sırasında "Bayrak Genelgesi" hakkında konuştu. Son günlerde yaşanan olaylar öncesinde genelgenin yayımlanmasının düşünüldüğünü belirten Avcı, "Ortak namusumuzun simgesi olan bayrağımıza herkes aynı bilinçle sahip çıkar. Yaşanan olayların sonrasında genelgenin yayımlanması anlamlı oldu" ifadelerini kullandı.

  "BAYRAĞIMIZIN ÇOK ÖZENSİZ KULLANILDIĞINA ŞAHİT OLUYORDUK"

  Türk Bayrağının etnik kökene bakılmaksızın Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ortak sembolü olduğunu vurgulayan Avcı, şunları söyledi;

  "Dolayısıyla ona sahip çıkmakta hepimizin görevi. Biliyorsunuz bizim bir Bayrak Kanunumuz var. Bayrak Kanunu; bayrağın nasıl olacağını, milimetrik olarak ölçülerini, nerelerde kullanılacağını, nasıl kullanılacağını, nasıl özen gösterileceğini, hangi günlerde nerelerde dalgalandırılacağını çok ayrıntılı bir biçimde tanımlıyor. Bu olaylardan önce deyişimin sebebi şu; gittiğimiz bazı yerlerde bayrağımızın çok özensiz kullanıldığına şahit oluyorduk, yırtık, ütüsüz. Türk Bayrağının üzerinde herhangi bir resim olmaz, amblem olmaz, yazı olmaz, dernek işareti olmaz.

  Nabi Avcı: Bayrağımıza herkes aynı bilinçle sahip çıkar #2

  "EN ÇOK BAYRAK DALGALANDIRAN KURUM BİZİZ ELHAMDÜLİLLAH"

  Bayrak, kanunda tarif edilen ölçülerde ve şekilde kullanılır. Çok milimetrik tarif edilmiştir. Onun için bayrağı tahrip etmek hangi niyetle yapılırsa yapılsın öncelikle bayrağa saygısızlıktır ve yasaya aykırıdır. Bunu öncelikle eğitim kurumlarımıza hatırlatma ihtiyacı duyduk. Çünkü en çok bayrak dalgalandıran kurum biziz elhamdülillah. Dolayısıyla öğretmenlerimizin, yöneticilerimizin bu bilinci hem çevrelerine hem de öğrencilerimize bir kere daha hatırlatmaları, kazandırmaları için böyle bir genelgeye ihtiyaç duymuştuk. Bu vesileyle size hatırlatayım, konuşma yapılan kürsülerin önüne bayrak konulmaz.

  "BU GENELGE DE BUNA VESİLE OLUR"

  Bayrak toplantı masalarının üzerine serilmez. Konuşma yapılan yerlerden sarkıtılmaz gibi kanunda çok açık belirlenmiş kurallar var. Bunları bir kere daha hatırlatayım. Tabi son olaylarda maalesef bazı yörelerimizde eğitim kurumlarımız ciddi zarar gördü. Ve bu arada bayrağımıza da saygısızlık yapıldığını biliyoruz, görüyoruz. Dolayısıyla böyle bir genelgeye ihtiyaç zaten vardı ama denk gelmiş oldu. İnşallah tüm Türkiye kamuoyunda, Doğusuyla Batısıyla, Kuzeyiyle Güneyiyle ortak şerefimiz, ortak namusumuzun simgesi olan bayrağımıza herkes aynı bilinçle sahip çıkar. Bu genelge de buna vesile olur."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir