ensonhaber.com

İstanbul'un ilçesinde 3 katlı bir bina çöktü.

Enkaz altında kalan bir kişi hayatını kaybederken, ikisi ağır olmak üzere sekiz kişi yaralandı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, 1988'de inşa edilen binanın mühendislik hizmeti almadan yapıldığını, üzerine kaçak olarak 1,5 kat eklendiğini ve inşaatta deniz kumu kullanıldığını belirtti.

Olayla ilgili olarak 1 başsavcı vekili ile 1 cumhuriyet savcısı ve 3 kişilik bilirkişi heyeti görevlendirildi. Binanın sahibi ile binadaki işletme sahibi gözaltına alındı.

"Depremde ne olur düşünemiyorum bile"

Yer Bilimci ve Uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, Küçükçekmece'de yıkılan bina ile ilgili sosyal medyadan açıklama yaptı.

Görür, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

"Arkadaşlar, Küçükçekmece’de 3 katlı bir bina çöktü. Bu bölge depremde en fazla zarar görebilecek bir bölge. Deprem sırasında deprem dalgaları ile zemin etkileşecek ve üzerindeki tüm yapılar sınanacaktır. Bugün binalar kendiliğinden çökerse yarın depremde ne olur onu düşünemiyorum bile.

Beni asıl ürküten şey, Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızın söyledikleri. Kendisi İstanbul’da hükümet organlarıyla iş birliği halinde İstanbul’u depreme hazırlamaya hazır olduğunu söylemiş olmasına rağmen henüz daha bir anlaşmanın olmamış olması ve ciddi, planlı ve sürekli bir çalışmanın başlamamış olması işin düşündürücü yanıdır. İstanbul halkı bunu not etmeli ve can güvenliklerinin gereği gözetim, denetim ve talep etme haklarını kullanmalıdırlar, sevgiyle."