Petrol
92.52
0.19%
Euro
18.2601
0.08%
Dolar
17.9615
0.27%
Altın
1.017
-0.48%
Borsa
298
2.29%
Bitcoin
425.706
-1.16%
29ºC
İstanbul
Güneşli 29 C

  Nemrut Dağı kimindir tartışması

  Dünya kültür mirası listesinde yer alan ünlü Nemrut dağı Malatyalılar ve Adıyamanlılar tarafından paylaşılamıyor.
  • 14.03.2012 - 13:38
  Nemrut Dağı kimindir tartışması

  Nemrut Dağı kimindir tartışması #1

  Adıyaman'ın Kahta ilçesinde yer alan ve kentin simgesi haline gelen Nemrut Dağı, Malatya'nın da dağa yönelik yatırım çalışmaları nedeniyle yıllardır iki kent arasında tartışma konusu.

  TURİSTLER AKIN EDİYOR

  UNESCO tarafından koruma altına alınması gereken dünya kültür mirası listesinde yer verilen Nemrut aynı zamanda dünyanın en büyük ikinci krater gölüne sahip.

  Bölgeye çektiği turistler sayesinde Adıyaman'ı ve Kahta ilçesini canlandıran Nemrut Dağı, hem bölgenin tanıtımına katkı sağlıyor hem de yöre halkına ekonomik katkı sağlıyor.

  Nemrut Dağı'ndaki tarihi kalıntıların bir bölümünün kendi sınırları içinde olduğunu ifade eden Malatya da turizm potansiyelini arttırmak ve ziyaretçilerin bir bölümünün Nemrut Dağı'na Malatya tarafından çıkmasını sağlamak çeşitli çalışmalar yürütüyor.

  Nemrut Dağı'nın Adıyaman'ın bir değeri olduğunu ifade eden Adıyaman'daki kurum ve kuruluşların yetkililer ile Malatya'daki kurumlar arasında yatırım ve Nemrut Dağı'nın simge olarak kullanmasına ilişkin çeşitli tartışmalar yaşandı.
  Geçen yıl, Adıyaman Belediyesi'nden Malatya Valiliğine gönderilen uyarı yazısında, Nemrut dağıyla ilgili fotoğrafların, Malatya Valiliği yayınlarında kullanılmaması istendi, Nemrut'un Adıyaman'a ait olduğu belirtildi.
  Malatya'nın Nemrut Dağı'na ilişkin yaptığı son çalışmalar ve yatırımlar da dava konusu oldu.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir