Petrol
86.65
-4.21%
Euro
17.8436
-1.10%
Dolar
18.414
0.52%
Altın
973.28
-1.08%
Borsa
3282
-0.41%
Bitcoin
354.364
0.02%
22ºC
İstanbul
Güneşli 22 C

  Normale dönüşte, kapalı yerlerin açılış tarihi

  Normale dönüş takvimine göre çay bahçesi ve lokallerin 1 Haziran’da açılması planlanırken; düğün, sinema, tiyatrolar için de 1 Temmuz düşünülüyor.
  • Haber Merkezi
  • 13.05.2020 - 10:15
  • Güncelleme : 13.05.2020 - 10:15
  Normale dönüşte, kapalı yerlerin açılış tarihi

  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında önceki gün yapılan kabine toplantısında, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında hazırlanan taslak normalleşme takvimi masaya yatırıldı.

  UMUMA AÇIK ALANLARIN AÇILIŞ TARİHİ

  Buna göre, umuma açık çay bahçelerinin, dernek lokallerinin ve spor merkezlerinin haziran başında açılması; düğün salonu, sinema, tiyatro ve gösteri merkezlerinde kısıtlamaların ise 1 Temmuz’dan itibaren kaldırılması planlanıyor.

  Mesire yerleri ve piknik alanları da haziran ortasında faaliyete geçecek.
  Yine salgının seyrine göre pandeminin kontrol altına alındığı ülkelerle olan sınır kapılarının, 15 Haziran’da açılması öngörülüyor.

  Normale dönüşte, kapalı yerlerin açılış tarihi #1

  NİKAH SALONLARI

  Nikah salonlarında azami yüzde 25 kapasitenin aşılmaması şartlarına uyulduğu taktirde, kademeli olarak 1 Haziran itibarıyla salonlar açılacak.

  HUZUREVLERİ

  Huzurevlerine yeni kabullerin ve nakillerin yapılmasında öngörülen tarih ise temmuz başı. İş veya hizmet sözleşmesinin feshedilmesine dair sınırlamalar 17 Temmuz itibarıyla kaldırılacak.

  Yine aynı tarihlerde yetki tespiti, toplu iş sözleşmesi süreci, toplu iş uyuşmazlıklarının çözümü ile grev ve lokavtla alakalı süreler pandemi sürecindeki gibi uygulanacak.

  Normale dönüşte, kapalı yerlerin açılış tarihi #2

  SAĞLIK ÇALIŞANLARININ İZİNLERİ

  Sağlık çalışanlarının durdurulan izinlerinin kademeli olarak başlaması için planlanan tarih ise 1 Temmuz. Personelin tayin ve yer değişikliği uygulamalarının normale dönmesi için de aynı tarih öngörülüyor.

  PSİKOSOSYAL DESTEK

  Toplantıda, vatandaşlara verilecek psikososyal destek programları da görüşüldü. Edinilen bilgiye göre, okula uyum süreçlerinde öğretmenlere ve velilere yönelik salgın sonrası okula uyum kılavuzu hazırlanacak.

  Normal hayata uyum sağlayamayan çocuklara ise psikososyal destek verilecek. Kısa, orta ve uzun vadede vatandaşların pandemi psikolojisi ile baş etme becerilerini kazanabilmeleri için yüz yüze, telefonla ve online sistem üzerinden psikososyal destek hizmetlerinin sürdürülmesi planlanıyor.


  Görüş Bildir