Petrol
112.05
-1.54%
Euro
17.3389
-1.22%
Dolar
16.5965
-0.51%
Altın
970.89
-0.53%
Borsa
2402
-3.55%
Bitcoin
338.692
-1.16%
27ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 27 C

  Numan Kurtulmuş: AP'nin kararı vizyonsuz

  Bakanlar Kurulu, Başbakan Binali Yıldırım'ın başkanlığında Çankaya Köşkü’nde toplandı.
  • Ajanslar
  • 28.11.2016 - 15:03
  Numan Kurtulmuş: AP'nin kararı vizyonsuz

  asd

  Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklama yaptı.

  Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş, AP'nin skandal Türkiye kararına ilişkin, ''Bakanlar Kurulu'nun gündemi, AP'nin aldığı skandal Türkiye kararı olmuştur. Bu skandal vizyonsuz ve hukuki bir bağlayıcılığı olmayan bir karardır.'' dedi.

  Kurtulmuş'un açıklamalarının satırbaşları şöyle:

  ÇİFTE STANDARTLI BİR KARAR

  Tavsiye kararı aşırı sağın siyasi etkisini göstermesi bakımından önemlidir. Avrupa siyaseti bakımından alarm verici niteliktedir. Vizyonsuz, çifte standartlı bir karardır. Bu kararı yok hükmünde kabul ediyoruz. Liderler toplantısında olumlu ifadeler olması önemli. İlişkilerin olumsuz etkilenmesinden Avrupa Birliği zararlı çıkar.

  KIBRIS MÜZAKERELERİ

  Bakanlar Kurulu'nda ele aldığımız ikinci konu, Kıbrıs müzakereleri. Türkiye bu konuya hassasiyetle yaklaşmaktadır. Kıbrıs'ta Türkiye'ni etkin garantörlüğü önemli. Ümit ederiz ki Türkiye'nin altını çizdiği noktalara dikkat edilir. Müzakerelerin önümüzdeki yıla kalacağı görülüyor.

  KUZEY IRAK'TAKİ GELİŞMELER

  Uluslararası camiada Suriye barış süreçlerini desteklediğimizi ifade ederiz. Türkiye'nin Fırat Kalkanı'ndaki öncelikleri devam etmektedir. Türkiye hassas bir şekilde gelişmeleri takip etmektedir.

  DOLARDAKİ DALGALANMA

  Doların değerlenmesi ağırlıklı olarak Türkiye ekonomisiyle ilgili değil. ABD'deki seçimler ve Trump'ın yapacağı değişikliklerdir. Dolayısıyla bu türbülans Türkiye ekonomisi ile alakalı değil. Çok açık söylüyorum; dolar belli bir süre sonra belli bir seviyeye düşecektir ama şu gün düşer diye bir kehanette bulunmanın doğru olmadığı kanaatindeyim.

  OHAL KARARI

  Büyük bir mücadele sürdürüldüğü için olağanüstü hal gerektiği kadar Türkiyede ilan edilecek. Ümit ederiz en kısa süre içerisinde olağanüstü hali bitirip Türkiye ciddi bir şekilde normalleşme sürecine başlar. Ama sonuçta olağanüstü hal normal vatandaşımızın günlük hayatını etkilemiyor. Sadece FETÖ mensupları, devlete karşı terörist faaliyet içinde olan odaklar devletten temizleniyor. Ümit ederiz, referanduma gidilmeden evvel olağanüstü hal sonuçlanmış olur


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir