Euro
15.3238
0.34%
Dolar
13.5259
0.40%
Altın
800.77
0.90%
Borsa
191
-5.02%
Bitcoin
494.706
3.00%
1ºC
İstanbul
Kar 1 C
  Öcalan imzalı araziye en büyük cezaevi

  Öcalan imzalı araziye en büyük cezaevi

  Diyarbakır'a, Türkiye'nin en büyük ceza infaz kurumlarından biri yapılmaya başlandı
  • 22.06.2012 - 12:53

  Öcalan imzalı araziye en büyük cezaevi #1

  Diyarbakır'a, İstanbul Silivri Ceza İnfaz Kurumları Kampusu'ndan sonra Türkiye'nin en büyük ceza infaz kurumlarından biri yapılmaya başlandı. Bin 413 dönümlük arazinin paftalarında, 43 yıl önce Diyarbakır'da kadastro teknisyenliği yapan PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın imzası bulunuyor.

  2014 YILINDA BİTECEK

  PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın 43 yıl önce Diyarbakır'da kadastro teknisyeni iken paftalarının altında imzasının bulunduğu bin 413 dönümlük arazide yaptırılan Diyarbakır Ceza İnfaz Kurumu Kampsu'nda yetişkinler, kadınlar ve çocuklar için ayrı ayrı cezaevleri, hastane, lojman duruşma salonu ve çocuk kreşi de bulunacak. 99 milyon 600 bin TL'ye mal olacak cezaevinin 2014 yılında tamamlanması hedefleniyor.

  CEZAEVİ İNŞAATINDAN FOTOĞRAFLAR

  PAFTALARDA ÖCALAN'IN İMZASI VAR

  İmralı'da çarptırıldığı ömürboyu hapis cezasını çeken PKK terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın 43 yıl önce Diyarbakır'da Kadastro Teknisyeni olarak görev yaparken hazırlanan imar planı paftalarında imzası olan Diyarbakır-Ergani karayolu üzerindeki araziye dev cezaevi kampusu kuruluyor. Daha önce PKK ve Hizbullah mensuplarının kaldığı D Tipi Cezaevi'nin yanına bi 413 dönümlük arazi üzerine kurulan 2 bin 80 kişilik kapasiteli Diyarbakır Ceza İnfaz Kurumu için Kayapınar Belediyesi'nden ruhsat alınırken, kampusun 2014 yılında tamamlanması bekleniyor. Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürlüğü tarafından ihalesi 99 milyon 600 liraya yapılan ve temeli atılan cezaevi kampusu,İstanbul Silivri'den sonra Türkiye'nin en büyük ceza infaz kurumlarından biri olacak.

  Öcalan imzalı araziye en büyük cezaevi #2

  DURUŞMA SALONU DA OLACAK

  Geçtiğimiz yıllarda PKK ve Hizbullah davası sanıkları ile hükümlülerinin kaldığı D Tipi Yüksek Güvenlikli Cezaevi'ni içine alacak olan alanda yapılacak kampusta yetişkin, çocuk ve kadınlar için ayrı ayrı cezaevleri, hastane ve duruşma salonu da bulunacak. Kent merkezinden 15 kilometre uzaklıkta olan kampusta lojman, mutfak ve çocuk kreşinin de yapılacağı belirtilirken, bazı duruşmaların artık kampus alanındaki duruşma salonunda yapılabileceği belirtildi. Yeni kampusun tamamlanması ile Bağlar İlçesi'nde kentin ortasında kalan ve 12 Eylül darbesinin sembol yerlerinden biri olan 5 Nolu Cezaevi'ndeki tutuklu ve hükümlülerin de buraya taşınacağı ve 5 Nolu Cezaevi'nin yerinin amaçlar için kullanılacağı belirtildi.

  BAŞBAKAN 'ESKİSİNİ YIKACAĞIZ' DEMİŞTİ

  Diyarbakır'a 3 Eylül 2010 günü yaptığı ziyarette İstasyon Meydanı'nda halka hitap eden Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Şu Diyarbakır Cezaevi bir dile gelse de 12 Eylül darbesi sonrasında yapılan insanlık dışı işkenceleri anlatsa" dedikten sonra, söz konusu cezaevini kapatacaklarını, yeni bir cezaevi yapacaklarını, yenisi yapılınca Diyarbakır Cezaevi'ni yıkacaklarını söylemişti.


  Görüş Bildir