Petrol
94
-4.23%
Euro
18.3274
-0.40%
Dolar
17.9668
0.19%
Altın
1.028
-1.04%
Borsa
287
0.19%
Bitcoin
437.231
-1.47%
24ºC
İstanbul
Gök gürültülü sağanak yağış 24 C

  Öcalan'ın kardeşi Uludere'de

  Gülyazı Köyü'nde kurulan taziyeye PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan da katıldı.
  • 03.01.2012 - 11:40
  Öcalan'ın kardeşi Uludere'de

  Öcalan ın kardeşi Uludere de #1

  Irak sınırında 28 Aralık gecesi düzenlenen hava operasyonunda ölen 35 kişi için Uludere'nin Gülyazı Köyü'nde kurulayan taziye çadırına ziyaretler sürüyor.

  "BU TAM BİR VAHŞETTİR"

  Şanlıurfa BDP teşkilatının yaptığı taziye ziyaretine Abdullah Öcalan'ın kardeşi Mehmet Öcalan da katıldı. Ölenlerin yakınlarının tek tek ellerini sıkıp, başsağında bulunan Mehmet Öcalan, kısa bir de konuşma yaptı. Ölenlerin yakınlarına başsağlığı dileğinde bulunduğunu söyleyen Öcalan, olayı medyadan öğrendiğini belirtti. Haksız nedenle uçakların masun insanları öldürdüğünü söyleyen Öcalan, "Bu tam bir vahşettir. Bu vahşet asla unutulamaz. Bütün Kürt halkına başsağlığı diliyorum" dedi.

  ORTASU MUHTARI: KAÇAKÇILIK YAPILDIĞI BİLİNİYORDU

  Uludere'nin Ortasu Köyü Muhtarı Hamiş Encü, gazetecilere yaptığı açıklamada olayın sorumlularının bulunup cezalandırılmasını istedi. Bölgede askeri ve diğer yetkililerinin köylülerin kaçakçılık yaparak geçimlerini sağladığını bildiğini iddia eden Encü, "Faillerinin yakalanmasını istiyoruz. Türkiye Cumhuriyeti hukuk devletiyse bu insanların haklarını koruyup gereğini yapmalıdır. Bu olayda kimin kastı varsa ortaya çıkarılarak mutlaka cezalandırılmalıdır" dedi.

  Encü, şöyle konuştu: "Köylülerimiz kaçakçılık yaparak geçimlerini sağlıyor. Tek geçim kaynağı kaçakçılıktır. Bölgede tehlikeli bir durum olduğunda görevli askerler tarafından köylüler bilgilendiriliyordu. Tehlike varsa köylülerin geçişlerine izin verilmiyordu. Olası sıkıntılara karşı köylülere 'gitmeyin' deniliyordu. Ama bu defa kimse köylülere 'tehlikeli durum var gitmeyin' demedi. Köylüler geri dönerken bilgi verilmeden bombardıman oldu ve maalesef 35 köylümüzü kaybettik"


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir