Euro
15.1767
-0.62%
Dolar
13.4272
-0.33%
Altın
794.05
0.06%
Borsa
1929
-4.10%
Bitcoin
467.147
-4.97%
3ºC
İstanbul
Çok bulutlu 3 C

  Okul kapısında sıkışarak ölüme 204 bin lira tazminat

  Milli Eğitim Bakanlığı, Anıl Erden'in ailesine 204 bin lira tazminat ödeyecek!
  • 18.06.2012 - 16:53
  Okul kapısında sıkışarak ölüme 204 bin lira tazminat

  Okul kapısında sıkışarak ölüme 204 bin lira tazminat #1

  İzmir'in Bornova İlçesi'nde bulunan Seyit Şamlı Anadolu Teknik Lise ve Endüstri Meslek Lisesi 'ndeki otomatik kapıya sıkışarak yaşamını yitiren öğrenci Anıl Erden'in annesi Ayşe Erden, babası Doğan Erden ve kız kardeşi Zeynep Erden'in Milli Eğitim Bakanlığı 'na açtığı tazminat davası sonuçlandı. İzmir 4'üncü İdare Mahkemesi, Bakanlığın Erden ailesine toplam 204 bin 819 TL maddi ve manevi tazminat ödenmesine karar verdi.

  Bornova Atatürk Mahallesi'nde bulunan Seyit Şamlı Endüstri Meslek Lisesi 11'inci sınıf öğrencisi Anıl Erden, 3 Haziran 2010 tarihinde teneffüste okul dışına çıkıp, tekrar geri döndüğünde, nöbetçi öğrencilerin çalıştırdığı kapanmak üzere olan otomotik kapının arasından geçmeye çalışırken başı sıkışınca ağır yaralandı. Kapıdan kurtarılıp hastaneye kaldırılan talihsiz öğrenci yaşamını yitirdi.

  OKUL MÜDÜRÜNE 2.5 YIL HAPİS CEZASI

  İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca yapılan soruşturmanın ardından dönemin okul müdürü Hüseyin Toptaş ve memur Niyazi Öztürk hakkında 'taksirle ölüme sebep olmak' suçlamasıyla 3 ile 6 yıl arasında hapis cezası istemiyle dava açıldı. İzmir 12'inci Asliye Ceza Mahkemesi'nde yapılan yargılama sonunda sanık Hüseyin Toptaş, taksirle ve asli kusurlu olarak bir kişinin ölümüne neden olmaktan 2 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırıldı. Cezası 24 eşit taksitle ödenmek üzere 18 bin 200 lira paraya çevrildi. Memur Niyazi Öztürk'ün ise beraatine karar verildi.

  600 BİN TL'LİK TAZMİNAT DAVASI

  Ceza davası sürerken, ölen Anıl Erden'in annesi Ayşe Erden, babası Doğan Erden ve kardeşi Zeynep Erden, avukatları Barış Kaşka aracılığıyla İzmir 4'üncü İdare Mahkemesi'nde 400 bini manevi 200 bini maddi olmak üzere toplam 600 bin lira tazminat istemiyle dava açtı. Davayı sonuçlandıran mahkeme heyeti, yapılan idari soruşturmada, Anıl Erden'in sürgülü kapıya sıkışarak öldüğü kazanın, kapıdaki güvenlikten sorumlu olan personelin işten çıkartılması, teknik arıza bulunan kapının nöbetçi iki öğrenciye bırakılması, nöbetçi öğretmenin izinli olmasına rağmen yerine görevlendirilme yapılmaması, açık olması gereken yaya giriş kapısının kilitlenmesi, anahtarının nöbetçi öğrencilerde bulunmaması gibi eksiklikler sonucu meydana geldiğinin belirlendiğini vurguladı. Olayda idarenin ağır hizmet kusuru bulunduğu sonucuna varıldığı kaydedildi.

  MEB 204 BİN 819 TL TAZMİNAT ÖDEYECEK

  Milli Eğitim Bakanlığı 'nın anne Ayşe Erden için 49 bin 982 TL, baba Doğan Erden'e 35 bin 582 TL destekten yoksun kaldıkları için maddi tazminat ödemesine karar verildi. Ayrıca anne ve babaya 50'şer bin lira kızkardeşi Zeynep erden'e de 25 bin lira manevi tazminat ödenmesine hükmedildi. Milli Eğitim Bakanlığı 'nın, davayı kazanan Erden ailesine toplam 204 bin 819 TL tutan maddi ve manevi tazminatı yasal faiziyle birlikte ödeyeceği belirtildi.

  Erden ailesinin avukatı Barış Kaşka, müvekkillerinin isteği doğrultusunda kararı temyiz etmeyeceklerini belirterek, "Aile için önemli olan mahkemenin tüm iddialarımızı kabul edip,Milli Eğitim Bakanlığı 'nda ağır hizmet kusuru bulmasıdır. Müvekkillerim için mesele tazminat değildir. Müvekkillerimin tek isteği, benzer şekilde başka canların yitirilmemesidir" dedi.


  Görüş Bildir