Euro
15.5362
0.18%
Dolar
13.7186
0.4%
Altın
786.38
0.93%
Borsa
1.91
1.61%
Bitcoin
713.994
-9.33%
14ºC
İstanbul
Hafif yağmur 14 C

  Oraj yağmurları İstanbul'u ve Karadeniz'i vurdu

  Uzmanlara göre Oraj yağmurlarının nedeni yeryüzünün çok sıcak olmasından kaynaklı kuzeyden gelen soğuk hava...
  • Ajanslar
  • 06.07.2016 - 10:40
  Oraj yağmurları İstanbul'u ve Karadeniz'i vurdu

  Bayramın birinci günü erken saatlerde Karadeniz ve İstanbul’da meydana gelen kuvvetli yağış, günlük hayatı felç etti.

  Yağışlar bugün gece ve sabah saatlerinde de İstanbul'un bazı bölgelerinde etkisini sürdürdü.

  Meteoroloji uzmanı Orhan Şen, “Yeryüzü sıcaklıkları çok yüksek. Bu sebeple Karadeniz üzerinden gelen soğuk hava hareketleri kumülonimbus bulutlarında dinamik yükselmeye neden olur. Bunun sonucunda da ‘oraj’ adını verdiğimiz kuvvetli yağışlar meydana gelir” yorumunu yaptı.

  Oraj yağmurları İstanbul u ve Karadeniz i vurdu #1

  KUZEYDEN GELİYOR

  Meteoroloji uzmanı Salman Gayretli ise , İstanbul’da kuzeyden, Karadeniz üzerinden gelen bir soğuk hava sisteminin özellikle Marmara’nın doğu kesimlerinde kuvvetli yağışlara sebep olduğunu söylerken, İstanbul genelinde artık kuvvetli yağış beklemediklerini, Cuma günü yine Karadeniz’den gelen serin hava kütlesinin kuzeyden gelen akışlarla birlikte İstanbul’da yağış geçişlerine sebep olacağını ve yağışların aralıklarla devam edeceğini ifade etti.

  Oraj yağmurları İstanbul u ve Karadeniz i vurdu #2

  SICAKLIKLAR DÜŞECEK

  İstanbul’da yağışın en çok düştüğü yer olarak Güngören’in tespit edildiğini söyleyen Gayretli, “Yağış toplamlarına baktığımız zaman İstanbul Güngören’de 35 kilo, Eyüp’te 31 kilo, Florya’da 26, Sarıyer’de 18 kilo yağış toplamı tespit edildi. Artık İstanbul için kuvvetli bir yağış beklentimiz yok” dedi.

  Gayretli, yağışlar artık daha çok Yalova ve Bursa taraflarında kendi göstereceğini söylerken “İstanbul’daki aralıklı yağışların sıcaklık düşüşlerine neden olacaktır” bilgisini verdi.

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir