Euro
10.7467
0.69%
Dolar
9.2611
0.91%
Altın
526.09
-0.78%
Borsa
1.41
-0.16%
Bitcoin
563.124
-1.22%
15ºC
İstanbul
Çok bulutlu 15 C

  Ordulu mucit çamaşır makinesini kolorifer kazanına çevirdi

  Karadenizli Kamil Günay, evini kalorifer kazanına çevirdiği çamaşır makinesi ile ısıtıyor.
  • 08.01.2015 - 16:27
  Ordulu mucit çamaşır makinesini kolorifer kazanına çevirdi

  ORDU

  Ordu’nun Ünye ilçesinde 28 yıldır su tesisatçılığı yapan Kamil Günay, soğuk geçen kış aylarında yakıt tasarrufu sağlamak için kolları sıvadı. Günay, her akşam 1 saatini yeni buluşuna ayırarak 2 ay sonunda “şaşkın çamaşır makinesi” isimli makineyi icat etti.

  YILBAŞINDAN İTİBAREN KULLANMAYA BAŞLADI

  Yeni icadını yılbaşından itibaren evinde kullanmaya başladığını anlatan Günay, ısıtma, tüm sıcak su ihtiyacı ve ocak ihtiyacını yeni icadıyla karşıladığını belirtti. Yakıttan da tasarruf ettiğini söyleyen Günay, kalorifer kazanı için günlük 20-25 kg kömür harcadığını, şimdi ise günde 5-6 kg kömürle evin bütün ihtiyacını karşıladığını belirtti.

  Ordulu mucit çamaşır makinesini kolorifer kazanına çevirdi #2

  "SOBA TEK ODAYI ISITIYORDU"

  Çamaşır makinesini neden kalorifer kazanına çevirdiğini anlatan Günay, “İlkokuldan sonra çalışmaya başladım, su tesisatçılığı yapıyorum. Bu tip çalışmalara merakım var. Evde soba tek odayı ısıtıyordu, ısınma problemine çözüm bulmak ve zayiatın önüne geçmek için bu makineyi yaptım. Dış kasnağını çamaşır makinesinden kullandığım için bunu gören çamaşır makinesi zannediyor” dedi.

  ÜZERİNDE YEMEK DE PİŞİRİYOR

  Yaptığı buluşun yararlarını anlatan Günay, “Bu alet üzerinde çamaşır makinesindeki gibi gösterge var. Bu göstergeler su sıcaklığını gösteriyor. Bu sıcak su evin içindeki peteklerde dolaştığı için eve ısı veriyor. Sadece bu değil üzerinde yemekte pişirebiliyorum, sıcak suyu hem el yıkamada, bulaşık yıkamada hem de duşta kullanabiliyorum” şeklinde konuştu.

  Ordulu mucit çamaşır makinesini kolorifer kazanına çevirdi #3

  YAKIT TASARRUFUNU SENE SONUNDA HESAPLAYACAK

  Yakıttan da tasarruf sağladığını belirten Kamil Günay, “Normal bir kalorifer kazanında akşama kadar evi ısıtabilmek için 15-20 kg kömür harcıyordum geçen sene. Bu makineyle ise günlük 5-6 kg kömür yakıyorum günlük. Yılbaşında kurduğum için henüz ne kadar tasarruf ettiğimi göremedim. Sene sonunda anlaşılır” dedi.

  Ordulu mucit çamaşır makinesini kolorifer kazanına çevirdi #4

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir