Dolar
7.8779
-0.0101%
Euro
9.3204
0.484%
Altın
1910.02
0.3219%
Borsa
1210.41
0.4181%
G. Altın
482.97
0.137%
Bitcoin
94353.98
1.7322%
18ºC
İstanbul
Çok bulutlu 18 C
  Orman Bölge müdürlüklerinden emanet çam kampanyası

  Orman Bölge müdürlüklerinden emanet çam kampanyası

  Eskişehir, Bursa ve Çanakkale Orman Bölge müdürlükleri, yılbaşında ağaç kesimlerinin önüne geçmek için önemli bir adım attı.
  • AA
  • 19.12.2016 - 13:41

  Orman Bölge müdürlüklerinden emanet çam kampanyası #1

  Yılbaşının yaklaşmasıyla birlikte ağaç katliamlarına karşı önlem alan Orman Bölge müdürlükleri, alarma geçti.

  EMANET ÇAM FİDANI KAMPANYASI

  3 ilde, yeni yılda ağaç süslemek isteyenlerin talebini karşılamak ve kaçak ağaç kesimini önlemek amacıyla "emanet çam fidanı" kampanyası başlatıldı.

  Eskişehir Orman Bölge Müdürü Recep Ateş, "Yılbaşına girerken ağaç kesmeyin fidan dikin" sloganıyla başlatılan kampanyaya ilişkin sorularını cevaplandırdı. Ateş, Türkiye'de bazı vatandaşların yeni yıla çam ağacı süsleyerek girmeyi tercih ettiğini belirterek, bu isteği suistimal edip kaçak ağaç kesenlerin ortaya çıktığını söyledi.

  "YENİ YILDAN İKİ-ÜÇ GÜNDEN ÖNCE ÜCRETSİZ DAĞITACAĞIZ"

  Kaçak ağaç kesimine karşı tedbirlerini artırdıklarını ifade eden Ateş, şöyle konuştu:

  "Tüm teşkilatımız teyakkuz halinde. Bölgemize bağlı Afyonkarahisar ve Eskişehir'deki 24 şefliğimize bağlı muhafaza memurları 7 gün 24 saat çalışıyor. Koruma ve kontrol çalışmalarımızı artırıp, kaçak ağaç kesimlerinin önüne geçmeyi planlıyoruz. Ağaç kesimi yerine orman fidanlığımızda yetiştirdiğimiz fidanları halkımızın hizmetini sunduk. Fidanlarımızı kentin belli noktalarında, alışveriş merkezlerimizde yeni yıldan iki-üç gün önce ücretsiz dağıtacağız. İsteyen vatandaşlarımız, saksılı fidanlarımızdan alıp, diledikleri gibi süsleyerek, daha sonra toprakla buluşturabilirler. Biz vatandaşlarımızı fidan dikim alanı da gösterebiliriz. Yılbaşına girerken, ağaç kesmeyin fidan dikin"

  Orman Bölge müdürlüklerinden emanet çam kampanyası #2

  "BİR ANLIK KEYİF İÇİN AĞAÇLARI KESMEYİN"

  Eskişehir Orman İşletme Müdürü Akın Akman ise 24 şeflikte ekiplerinin 7 gün 24 saat esasına dayalı koruma faaliyetleri yürüttüklerini belirterek, "Bir çam ağacının büyümesi için uzun yıllar gerekiyor. Bir anlık keyif için ağaçların kesilmesine kimsenin gönlü razı olmaz. Vatandaşlarımız herhangi bir olumsuzlukta 'Alo 177' hattını arayıp, bize her zaman uyarabilir. Kötü niyetli insanların karşısındayız" dedi.

  "TALEP EDENLERE BU FİDANLARI VERECEĞİZ"

  Bursa Orman Bölge Müdürü Arif Can da yılbaşı çamı süslemek için ormanlardan ağaç kesilmemesi için talep edenlere fidanlıklardan fidan verileceğini anlattı. Yılbaşı için talep edilen miktarda fidan vereceklerini dile getiren Can, "Mavi ladin, doğu ladini ya da göknar ağaçları süslemeye müsait. Bunlar boylu fidanlar. Talep edenlere bu fidanları vereceğiz. Gelecek hafta çalışmalara başlayacağız." diye konuştu.

  "AĞAÇLARIN KESİLMESİNİ ÖNLEMİŞ OLACAĞIZ"

  Çanakkale Orman Bölge Müdürü Refik Ulusoy ise kampanyayı yılbaşına kısa süre kala gerçekleştireceklerini söyledi. Hazırlanacak fidanları halka dağıtacaklarına işaret eden Ulusoy, "Bu sayede hem ormanlarımızdaki ağaçların kesilmesini önlemiş olacağız hem de yeni fidanları toprakla buluşturup hayat vereceğiz." dedi.Orman Bölge müdürlüklerinden emanet çam kampanyası #3

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir