Dolar
6.8597
0.1006%
Euro
7.7279
0.3154%
Altın
1775.06
-0.0157%
Borsa
115748.47
-0.9916%
G. Altın
392.135
0.2046%
Bitcoin
62784.75
0.0912%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 27 C

  Orman Genel Müdürü'nden Antalya yangını hakkında açıklama

  Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, Kumluca ilçesine bağlı Adrasan Mahallesi'nde devam eden yangın alanında incelemelerde bulunduktan sonra açıklama yaptı.
  • 29.06.2014 - 03:32

  Orman Genel Müdürü'nden Antalya yangını hakkında açıklama #1

  Orman Genel Müdürü'nden Antalya yangını hakkında açıklama #2

  Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı tatil bölgesi Adrasan’ın İnceboyun mevkisinde saat 14.30 sıralarında Kızılçam ağaçlarının bulunduğu alanda henüz belirlenemeyen nedenle orman yangını başladı. Rüzgârın etkisiyle hızla büyüyen alevlere ilk etapta Antalya ile Kumluca, Finike ve Kemer ilçelerinden 250 orman işçisi, 40 arazöz ve 10 su tankeriyle karadan müdahale etmeye başladı. Yangının büyüme eğilimi göstermesi üzerine Antalya’dan havalanan 2 helikopter ve 1 yangın söndürme uçağı da söndürme çalışmalarına katıldı. Muğla’nın Marmaris ve Fethiye ilçelerinden gelen hava ekipleriyle birlikte söndürme çalışmalarında 7 helikopter ve 2 uçak görev almaya başladı. Bölgede etkili olan rüzgar alevleri büyüttü.

  Antalya Kumluca'da Orman Yangını

  4 OTEL VE 1 RESTORAN YANDI

  Saat 14.30'da başlayan yangın, rüzgarın etkisiyle hızla büyüdü. Saat 17.45'te rüzgarın yön değiştirmesiyle hızla sahile ulaşan alevler, Mitah Otel, Cici Baba Otel, Erenler Otel, Ön otel ile bir hediyelik eşya mağazası ve restoranı sardı. Tesislerde bulunan yerli ve yabancı tatilciler çığlık atarak kaçtı.

  "2 TURİST ODADA KALDI"

  Bir pansiyon sahibinin "2 İngiliz turist odada kaldı, çıkamadı" haykırışları paniğe neden oldu. Diğer tesislerde kalan tatilciler, İngiliz turistleri odalarından dışarıya çıkardı. Hediyelik eşya dükkanı ve restoran alevler içinde kaldı. Restoranda bulunan tüpler restoran çalışanları tarafından çıkartılırken, içeride kalan diğer tüpler peşpeşe patladı. Patlama nedeniyle can kaybı olmadı. Orman ekipleri, havadan ve karadaan yangına müdahale etti. 

  YANGININ SEBEBİ PİKNİKÇİLER

  Bu yangının sel, deprem gibi büyük bir afet olduğunu belirten Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez ise şunları söyledi: "Malumunuz bugün saat 13.30 itibari ile piknik sahası olarak tarif ettiğimiz yerde yine tahminen piknikçiler tarafından çıkarıldığını düşündüğümüz bir yangın ormana sirayet etti. Yukarıda piknik yapılan düzlük bir alan var. İlk çıkış noktası da orası olduğu için piknikçilerden kaynaklandığını tahmin ediyoruz. 13.30’dan bu yana her ne kadar biz burada olmasak da yangını idare ediyoruz. İhbar alınır alınmaz 6 helikopter ve 2 uçakla yangına müdahale ettik. Saatte yaklaşık 50 kilometre hızla esen rüzgar işimizi zorlaştırdı. Hava araçlarının da çalışması direkt rüzgarla ilgili. Ayrıca karada 2 tane dozerimiz hemen işe başladı. Arkasından 25 arazöz, 10 tane su ikmal, 10 tane ilk müdahale aracı olmak üzere 40’a yakın da yangın iş aracımız çalışmaya başladı. Yangını kontrol altına alırken, aniden yön değiştirdi."

  YANGIN KONTROL ALTINDA

  Dün saat 14.30’da başlayan orman yangını ekiplerin yoğun çabasana rağmen bugün saat 07.00’de kontrol altına alınabildi. 16.5 saat süren yangında 125 hektar orman alanı kül oldu. Ekiplerin soğutma çalışması devam ediyor.

  MANZARA YÜREKLERİ BURKTU

  Sabah uyandıklarında Adrasan sahilinden bir gön önce yemyeşil gördükleri bölgeyi kapkara gören tatilciler, "Akdeniz'in ciğerleri yandı. Bu manzaraya yürek dayanmaz. Yazık oldu cennet Adrasan'a" yorumunu yaptı. Adrasan sahilinin hemen kıyısındaki tesislerin ardından başlayan 'Üç Bük' olarak adlandırılan zirvelerden 'Tozlutepe'nin tamamen yandığı ve siyaha büründüğü görüldü.

  Görüş Bildir