Petrol
93.01
0.73%
Euro
18.2833
0.21%
Dolar
17.9462
0.18%
Altın
1.026
0.47%
Borsa
2913
0.00%
Bitcoin
434.773
0.17%
23ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 23 C

  Osmanlı son dönem fotoğrafları Pakistan'da ortaya çıktı

  Osmanlı'nın son dönemine ait fotoğraflar ve kartpostallar Pakistan'da gün yüzüne çıktı.
  • 17.03.2013 - 15:53
  Osmanlı son dönem fotoğrafları Pakistan'da ortaya çıktı

  Osmanlı son dönem fotoğrafları Pakistan da ortaya çıktı #1

  Pakistan'ın kurulmasına öncülük eden ve ülkenin bağımsızlığının kazanmasında önemli mücadeleleri bulunan Muhammed Ali Jahar'ın Karaçi kentinde yaşayan torunu Aziz Fatıma Sıddık'ta, Filistin, Balkanlar ve Çanakkale cephesinden çekilmiş fotoğraflar, dönemin asker ve paşalarına ait kartpostallar ile dedesi ve babasından aktarılan onlarca hatıra bulunuyor.

  FATMA SIDDIK'IN ARŞİVİNDEN

  Hint Müslümanları tarafından Osmanlı devletine ve halifeye siyasi ve maddi destek için kurulan Hilafet Hareketi'nin öncülerinden Jahar'ın torunu Fatıma Sıddık, çocuklarıyla Karaçi kentinde yaşamını sürdürüyor.

  Tarihi kayıtlar, Jahar'ın Urduca Hamdart ve İngilizce Comrade isimli gazeteler çıkardığı, bu gazetelerde kaleme aldığı makalelerde, İngiliz ordusundaki Hintli Müslümanlarının Türklere karşı savaşmasına karşı çıkması gerekçesiyle İngilizler tarafından yargılanarak dört yıl hapis cezasına çarptırıldığından bahsediyor.

  Fatma Sıddık'ın arşivinden

  Türk dostu Jahar'ın, Osmanlı'daki gelişmeleri yakından izlediği Trablusgarp ve Balkan savaşları nedeniyle zor durumda kalan Osmanlı devletinden gelen haberleri gazetesinde neşrettiği, esaret altındaki yoksul Müslüman Hindistanlıları Osmanlı'ya ve hilafete desteğe çağırdığı biliniyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir