Petrol
111.31
2.09%
Euro
17.4672
-0.34%
Dolar
16.7452
0.28%
Altın
974.07
0.43%
Borsa
2444
0.00%
Bitcoin
330.538
3.03%
26ºC
İstanbul
Açık 26 C

  Oto sanayi sitesinin kadın boyacıları

  Eskişehir Teksan Sanayi Sitesi'ne diş macunu pazarlamak için giden 17 yaşındaki Merve Türk'ün hayatı değişti.
  • 25.02.2012 - 09:38
  Oto sanayi sitesinin kadın boyacıları

  Oto sanayi sitesinin kadın boyacıları #1

  Çevresinden gelen tepkilere aldırmayarak işe dört elle sarılan Türk, yanına arkadaşı Hilal Uysal'ı da alarak oto boyama işine el attı. 6 ay gibi kısa sürede işi öğrenen genç kızlar, arabalara macun atıyor, zımparalıyor, boya ve cila yapıyorlar. Hatta eğitimli olmak için Hilal Uysal, Çıraklık Eğitim Merkezi oto boyama bölümüne yazıldı.

  ERKEKLERE TAŞ ÇIKARTIYORLAR

  Zaman gazetesinin haberine göre; İlk zamanlar herkesin 'yakında bırakır' gözüyle baktığı kızlar, verilen işleri isteyerek ve özverili bir şekilde yapıyordu. Başlarda tek başına çalışan Merve, aynı zamanda Yunus Emre Lisesi 3'üncü sınıf öğrencisi olduğu için patronuna, okul zamanlarında yerine çalışması için arkadaşı Hilal Uysal'ı önermiş. Dükkân sahibi Ali Demir'in onayıyla çalışmaya başlayan iki arkadaş, kısa sürede yaptıkları işlerle herkesin takdirini kazandı. Oto boyama dükkânında hasarlı araçların kaporta onarımı, macun çekilmesi, zımparalanması, boyanması ve ardından cilalanması işlerinde çalışan bayan boyacılar, erkek meslektaşlarına taş çıkartıyor.

  Demir çırakları için, "Kızlarım gibi oldular." derken Hilal ve Merve; "Usta olmadan çıkmayız." diyor.

  Oto sanayi sitesinin kadın boyacıları #2

  KENDİ DÜKKANIMIZI AÇMAK İSTİYORUZ

  Küçüklükten beri arabalara ilgi duyduğunu söyleyen Merve, ilk başlarda yadırgadığı işini daha sonradan severek yaptığını söyledi. "Hem işimi seviyorum hem sanat öğreniyoruz." diyen Türk, işe başladıktan sonra daha fazla ilgisinin arttığını söyledi. Arkadaşı Hilal ile beraber işyerindeki ustalarıyla bir aile gibi olduklarını belirten Türk, "Dükkânımızı açmak istiyoruz. Buradan da usta olmadan da çıkmayacağız." diye konuştu.

  Oto boyama işine arkadaşının önerisi ile girdiğini söyleyen Hilal Uysal ise ilk başlarda ailesinin kabullenmediğini ancak çalıştığı ortamı ve patronlarını tanıyınca fikirlerinin değiştiğini söyledi. İşini severek yapan Uysal, bu nedenle Çıraklık Eğitim Merkezi'nin oto boyama bölümüne yazıldı. Uysal, "Okuduğum okulda kızların yaptığı iş çok ama benim mesleğimde tek kız olarak benim. O yüzden herkese örnek olmak istiyoruz." şeklinde konuştu.

  Oto sanayi sitesinin kadın boyacıları #3

  DAHA ÇOK KADIN BOYACI OLSUN İSTİYORUZ

  Bundan sonraki hedeflerinin işi daha da iyi öğrenip daha büyük yerlere gelmek olduğunu kaydeden Uysal, konuşmasına şöyle devam etti: "Usta olmak ve bizim gibi çok kız yetiştirmek istiyoruz artık. Okuluma gidip belgemi alıp daha yüksek yerlere çıkmak istiyoruz. Bu da patronumun ve ustamın desteği ile olacak. Bu işi de bayanların yapabildiğini herkese göstermek istiyoruz."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir