Petrol
113.19
2.85%
Euro
17.8272
-2.47%
Dolar
16.8844
-2.70%
Altın
992.35
-2.31%
Borsa
2554
0.43%
Bitcoin
362.959
-0.20%
25ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 25 C

  Özel Üniversiteler Birliği'nden akademisyenlere tepki

  Özel Üniversiteler Birliği Başkanı Rıfat Sarıcaoğlu, devleti katliam yapmakla suçlayarak bildiri imzalayan akademisyenlere tepki gösterdi.
  • Ajanslar
  • 13.01.2016 - 20:37
  Özel Üniversiteler Birliği'nden akademisyenlere tepki

  Özel Üniversiteler Birliği nden akademisyenlere tepki #1

  Türkiye'nin birçok üniversitesinden attıkları imzalarla bildiriye ortak olan akademisyenlerin devleti katliam yapmakla itham etmesine tepkiler gelmeye devam ediyor. Akademik özgürlük kavramına dayandırılarak kaleme alınan bu bildiriye tepki gösteren Bilgi Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve Özel Üniversiteler Birliği Başkanı Rıfat Sarıcaoğlu, rahatsızlığını dile getirdi.

  ÜNİVERSİTELERİN GÖRÜŞÜ BU DEĞİLDİR

  A Haber'e yaptığı açıklamasında bildiriye birkaç açıdan bakılması gerektiğini söyleyen Rıfat Sarıcaoğlu, sözlerine şöyle devam etti:

  "Birincisi, insanların fikirlerini duyurabilme. Kişiler karşılığında ne olacaksa katlanacakları şekilde fikirlerini duyurmakta serbestler. Benim şahsen kabul etmediğim konu, üniversitelerin isimlerinin de isimlerin yanına eklenmesidir. Bunların üniversiteyi bağlayıcı bir şey olmaması gerekiyor, kaldı ki zaten üniversitelerin görüşü bu değildir.

  Özel Üniversiteler Birliği'nden akademisyenlere tepki

  CUMHURBAŞKANININ HASSASİYETİNE GERÇEKTEN KATILIYORUM

  Üniversitelerin hepsinin kendi kurulları, yetkili organları vardır. Örneğin vakıf üniversitelerinde mütevelli heyeti başkanı ve rektördür bir konu ile ilgili açıklama yapabilecek kişi. Herkes akademik özgürlük anlamında istedikleri duyuruları yapabilir ama sonuçları varsa katlanmak şartı ile. Diğer taraftan içerik anlamında çok yanlış zamanda yapılan bir şey bu. Şu an terörle mücadele var Türkiye'de ve bu bildiri buna karşı bir görüş olarak gözüküyor. Peki teröre karşı mıyız? Dünyanın her yerinde teröre karşıyız. Birincisi bunun doğru zamanda olmadığını düşünüyorum ikincisi Cumhurbaşkanının hassasiyetine gerçekten katılıyorum.

  TERÖRE KARŞIYIZ, TERÖRÜ DESTEKLEYEMEYİZ

  Teröre karşıyız ve terörü destekleyemeyiz. Ben TC vatandaşı olarak kesinlikle teröre karşıyım"

  Özel Üniversiteler Birliği nden akademisyenlere tepki #2

  "BUNUN DA BİR SONUCU OLACAKTIR MUHAKKAK"

  Kendisinin mütevelli heyeti başkanı olduğu Bilgi Üniversitesi'nden bildirileri imzalayan öğretim üyeleri için de konuşan Sarıcaoğlu, "Şahıslar çıkıp ben böyle bir şeyin demecini veriyorum diyorsa bunun da bir sonucu olacaktır muhakkak. Bu hem savcılık anlamında olabilir, hem hukuki olabilir. Bizim kendi kurallarımızın değerlendirmesinin de sonucu olacaktır" dedi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir