Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
441.375
1.69%
25ºC
İstanbul
Parçalı bulutlu 25 C

  Özgecan cinayeti sonrası biber gazı satışları patladı

  Türkiye’yi sarsan Özgecan Aslan cinayetinin ardından, biber gazına talep patladı. Firmalar özellikle üniversite öğrencisi genç kızlara biber gazı yetiştiremediklerini söylüyor.
  • 23.02.2015 - 12:13
  Özgecan cinayeti sonrası biber gazı satışları patladı

  ihracat.jpg

  Tarsus’ta minibüs şoförü Suphi Altındöken tarafından öldürülen Özgecan Aslan cinayetinin ardından, üniversite öğrencilerinin biber gazına talebi arttı. Özellikle üniversitede okuyan kız öğrenciler koruma amaçlı olarak biber gazı ve şok cihazı alıyor.

  FİYATI 7 LİRA

  Biber gazlarını sadece TSK, emniyet ve Jandarma teşkilatlarının yanı sıra izin verilen özel güvenlik şirketleri ithal edebiliyor. Vatan'ın haberine göre; Bunların haricindeki kurum ya da kişilerin ithal yetkisi yok. Ancak buna rağmen biber gazı alabilmek çok kolay. İnternette kısa bir aramadan sonra, ürünü satan firmalardan sipariş vererek biber gazı ve elektro şok cihazına sahip olunabiliyor. Çoğunluğu Almanya’dan ithal edilen bireysel kullanıma uygun biber gazları, 7 liradan başlayan fiyatlarla satışa sunuluyor.

  ŞOK CİHAZLARI 40 TL

  Yüksek gerilimli akım veren ve Çin malı olan elektro şok cihazlarının fiyatı ise 40 TL’den başlıyor. Elektro şok cihazları arasında fener görünümlü olan günlük kullanımda farkedilmeyen modeller de bulunuyor.

  KIZ ÖĞRENCİLER ALIYOR

  Güvenlik malzemeleri satan sitenin yetkilisi Mesut Ay, biber gazının savunma amaçlı kullanıldığında suç olmadığını ancak soygun ve gasp olaylarında silah yerine geçtiğini söyledi; “20 mm’lik küçük boyutlu biber gazları herkese satılabiliyor. 100 mm’lik gazlar ise sadece resmi evrakla gelen kurumlara satılabiliyor. Fiyatlar 7 liradan başlıyor. Özgecan Aslan cinayetinden sonra ise kadınlar çok daha fazla biber gazı almaya başladı.”

  BİBER GAZI NE YAPIYOR?

  - Etkisine maruz kalan kişide geçici yanma hissi uyandırıyor

  - Solunum sistemine zarar veriyor

  - Kalpte yüksek çarpıntıya neden oluyor, kalp krizini tetikleyebiliyor

  - Gözde geçici körlüğe neden olabiliyor

  Özgecan cinayeti sonrası biber gazı satışları patladı #2

  ELEKTRO ŞOK CİHAZI NE YAPIYOR?

  - Cihazın dokundurulduğu kişide baygınlık ve kas gevşemesine yol açıyor.

  - Elektrik şoka maruz kalan kişi 20-30 dakikalık sürelerle etkisiz hale geliyor.

  - Uygunsuz kullanıldığında kalp krizini tetikleyebiliyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir