Euro
15.1750
-0.37%
Dolar
13.6111
-0.29%
Altın
786.5500
-0.20%
Borsa
1998
2.38%
Bitcoin
508.900
0.96%
1ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 1 C

  Patronlar hayat kurtardı

  Türk iş dünyasının önde gelen patronları, Boğaz’da boğulmak üzere olan bir adamı kurtardı.
  • 08.08.2012 - 10:53
  Patronlar hayat kurtardı

  Patronlar hayat kurtardı #1

  MUDO Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Taviloğlu , önceki akşam Four Seasons Bosphorus oteldeki geleneksel iftar davetinden sonra bir grup arkadaşıyla tekneyle Boğaz’a açıldı. Kiğılı’nın sahibi Abdullah Kiğılı, tekstilci işadamları Atilla Türkmen, Kemal Büke, Osman Benzeş ve Canip Karakuş’un de aralarında bulunduğu grup, Beykoz’dan dönerken Boğaz’ın karanlık sularında hareket eden bir cisim gördü. Mustafa Taviloğlu, “Hareket eden cismin bir insan olduğunu anlayınca yaklaştık. Çırpınan adamı tekneye aldık” dedi.

  İKİNCİ KEZ HAYAT KURTARDI

  Geri dönüşüm işinde çalışan Nevşehirli adamı tekneye aldıktan sonra biraz nasihat ettiğini anlatan Taviloğlu, başlarından geçen hikayeyi şöyle aktardı: “Adama ‘Oğlum sen sevdalı mısın, nesin? Boğaz’a böyle açılmak akıl kârı mı’ diye kızdım. Ne kadar tedbirsiz iş yapıyorlar. Evli ve çoluk çocuğu da varmış. Bir de bana ‘Ben gemilerden değil, sürat motorlarından korkuyorum’ dedi. İkinci kez bir insanın hayatını kurtardım. Daha önce de Paris metrosunda, dengesini kaybedip rayların üzerine düşen bir adamı son anda kurtarmıştım.”

  EMİRGAN'DA AKINTI GÖTÜRMÜŞ

  Boğaz’ın akıntısında adamı çekip kurtaranlardan Osman Benzeş ise 5 dakika geç fark etseler adamın üzerinden koca bir yük gemisinin geçeceğini söyledi. Benzeş, “Adamı gördüğümüzde çok bitkin ve yorgundu. Suyun üzerinde durmaya çalışıyordu. Atilla’nın (Türkmen) teknesindeydik. Hemen hepimiz asılıp adamı kurtardık” diye konuştu. Benzeş, ayağında paletleriyle denize açılan adamın yüzme bildiği için o kadar süre dayanabildiğini vurgulayarak, “Boğaz akıntısıyla baş etmek zor. Emirgan’dan girmiş denize ve akıntı alıp götürmüş. Sonra bize rica etti, beni Emirgan’a bırakın, diye. Üstü başı oradaymış. Kıyıya yanaşırken 20 metre kala atladı yüzerek çıktı karaya” dedi.

  ASIL TECRÜBE O ADAMIN

  Benzeş, ismini hatırlamadıkları adamın evli ve iki çocuk babası olduğunu belirterek, Boğaz’da bilinçsizce yüzmenin büyük facialara neden olabildiğini söyledi. Benzeş, “Sokaklarda çöplerden geri dönüştürülebilecek şeyleri toplayanlar var ya. Öyle bir iş sahibi bir adammış. Bizim için hayat kurtarmak tabii önemli bir hikaye ama asıl tecrübe saatlerce Boğaz’ın karanlık sularında kalmış o adamın.”


  Görüş Bildir