Euro
15.1730
-0.38%
Dolar
13.5954
-0.40%
Altın
785.3950
-0.34%
Borsa
1998
2.38%
Bitcoin
516.562
1.39%
1ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 1 C

  Pavyonlara özel denetim

  Büyükşehir Belediyesi, eğlence mekanlarını denetlemek amacıyla “pavyon timi” kuracak.
  • 18.08.2012 - 12:49
  Pavyonlara özel denetim

  Pavyonlara özel denetim #1

  Büyükşehir Belediyesi, eğlence mekanlarını denetlemek amacıyla “pavyon timi” kuracak. Zabıta Daire Başkanlığı’nın koordinasyonunda oluşturulacak olan eğlence yerleri denetim ekibinde sağlıkçılar itfaiyeciler ve ilçe belediyesinin zabıtası yer alacak.

  Büyükşehir Belediye Meclisi, vatandaşlardan gelen yoğun şikayet üzerine gazino, bar, pavyon, içkili lokanta ve diskotek gibi gece eğlence mekanlarının denetlenmesi amacıyla “eğlence yerleri denetim ekibi” kurulmasını kararlaştırdı. CHP grubunun ret oyuna karşın oy çokluğu ile geçen karara göre Hacı Bayram Veli Cami, Ulus, Dışkapı, Bentderesi ve Hisar Bölgesi’nde faaliyet gösteren eğlence mekanları ruhsat, itfaiye, sağlık ve gürültü konuları ile diğer noksanlıkları yönünden denetlenecek. Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı koordinesinde oluşturulacak olan “pavyon timi”nde, Sağlık İşleri, Destek Hizmetler, İtfaiye Dairesi Başkanlıkları ile gerek duyulması halinde ilçe zabıtası yer alacak. Oluşturulan ekip, yapılan denetimler sırasında ilgili kabahat fiillerini tespit etmeleri halinde ise idari yaptırım cezası uygulayacak.

  CHP: AMAÇ KAPATMAK

  “Pavyon timi”ne karşı çıkan CHP Grup başkan Vekili Fazıl Güleken, şunları söyledi: “İçkili mekanların olumsuz olduğu izlenimi yaratılarak, kurulacak olan özel ekiple bu tip mekanlar yıldırılmak isteniyor. A Takımı, Taliban Polisi mantığıyla hareket edilerek içkili mekanların kapatılması amaçlanıyor. Çevreyi rahatsız eden ve usulüne uygun işletme yapılmayan iş yerleriyle ilgili emniyetin yasal olarak müdahale etme yetkisi zaten var. Büyükşehir ve ilçe belediyelerinin de yetkileri bulunmasına rağmen ayrıca bu işyerleriyle ilgili ‘eğlence yerleri özel denetim birimi’ kurulması bizce uygun değildir. Böyle özel bir birimin kurulması, süreç içinde yetkilerin dışına çıkma endişesi yaratmaktadır.”

  BÜYÜKŞEHİR MECLİSİ OLAĞANÜSTÜ TOPLANACAK

  Büyükşehir Belediye Meclisi’nin ağustos ayı son oturumunda, kent gündemini yakından ilgilendiren kararlar alınırken, imar konularının bazı komisyon üyelerinin imzalarının eksik olduğu gerekçesiyle görüşülmemesi dikkat çekti. Toplam 128 maddelik meclis gündeminin 82 maddesini oluşturan İmar ve Bayındırlık Komisyonu raporlarıyla ilgili Başkan Gökçek, bazı meclis üyelerinin imzalarının eksik olduğunu belirterek ileri bir tarihte olağanüstü toplantı yapabileceklerini söyledi.

  DEMİR KAFES'İ BEKLİYORDUK

  Başkent’te akıbeti yılan hikayesine dönen Eskişehir Yolu üzerindeki “Demir Kafes” adı verilen yapıyla ilgili, “Yeni bir karar bekliyorduk” diyen CHP Grup Başkan Vekili Fazıl Güleken , “Beklediğimiz gündem maddesi gelmedi. Geçtiğimiz ay Demir Kafes adı verilen yapıyla ilgili alınan imar tadilatı kararına karşı çıkmıştık. Meclis’in son oturumunda 82 maddelik imar konularının ikinci defa ertelenmesi ilk defa yaşanan bir olay. Her ne kadar bazı komisyon üyelerinin imzalarının eksik olduğu ifade edilse de, bir takım sıkıntıların olduğu belli” dedi.

  BAŞBAKANLIK BİNASI İÇİN YOL PROTOKOLÜ

  BÜYÜKŞEHİR Belediye Meclisi, Atatürk Orman Çiftliği bağlantı yolları için Orman Genel Müdürlüğü, AOÇ ve İl Özel İdaresi ile protokol yapma kararı aldı. CHP ve MHP gruplarının ret oyu verdiği Başkanlık yazısına göre Büyükşehir Belediyesi, Söğütözü’ne yapılması planlanan “Beyaz Saray” modeli yeni Başbakanlık binasının çevresinden geçen yolları 40 metre genişliğinde düzenleyecek. Protokole göre ayrıca AOÇ, Ankara İl Özel İdaresi ve Orman Genel Müdürlüğü mülkiyetlerinde bulunan tesislerin yıkılarak, imar planına göre yerlerine yenileri yapılabilecek.


  Görüş Bildir