Euro
9.7174
0.01%
Dolar
8.1529
0.04%
Altın
453.64
-0.09%
Borsa
1.376
-1.24%
Bitcoin
494.200
1.03%
Vakıf Katılım
kalan süre
Sahur
04:54
Öğle
06:24
İkindi
13:10
İftar
16:50
Yatsı
19:46
  Peşmergeler Esad ve DAEŞ'e karşı savaşmak için bekliyor

  Peşmergeler Esad ve DAEŞ'e karşı savaşmak için bekliyor

  Kuzey Irak'ta uzun süredir eğitim gören Peşmergeler, Esad ve DAEŞ'e karşı savaşmak için gün sayıyor.
  • AA
  • 10.12.2015 - 15:45

  Suriye'deki iç savaşın şiddetlenmesi sonrası terör örgütü PKK'nın Suriye'deki uzantısı PYD'nin baskıları sebebiyle evlerini terk ederek Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'ndeki (IKBY) Erbil ve Duhok kentlerine yerleşen Afrin, Kobani ve Kamışlılı Suriye Kürtleri, yaklaşık 4 yıl önce askeri kamplara gönderilerek eğitim almaya başladılar.

  TEKTAŞLI PEŞMERGE

  Aldıkları eğitimlerin bitmesinden sonra kendilerine "Rojava (Suriye'nin Kuzeyi) Peşmergeleri" adı verildi. Rojava Peşmergeleri'nin içinde yer alan kadınlardan bir tanesinin, tırnak bakımı ve parmağına taktığı tektaşı dikkat çekti.

  Peşmergeler savaşmak için gün sayıyor GALERİ

  Peşmergeler Esad ve DAEŞ e karşı savaşmak için bekliyor #1

  MUSUL ÇEVRESİNDE OPERASYONLARA KATILIYORLAR

  Suriye'de PYD tarafından Barzani'nin liderliğindeki Kürdistan Demokratik Partisi'ne yakın olmaları sebebiyle (KDP) ülkelerine giremeyen Rojava Peşmergeleri, DAEŞ saldırılarının başlamasıyla birlikte Musul kent çevresi ile Irak-Suriye sınırı üzerinde operasyonlara katılıyorlar. Irak'ın en büyük barajı olma kapasitesine sahip Musul Barajı'nı koruyan Peşmerge birliğinin bir kısmını oluşturan söz konusu güç, olası saldırılara karşılık vermek için görev alıyor.

  Peşmergeler Esad ve DAEŞ'e karşı savaşmak için bekliyor VİDEO

  Peşmergeler Esad ve DAEŞ e karşı savaşmak için bekliyor #2

  "İNSANLARI KORUYACAK BİR BİRLİK OLUŞTURULDU"

  Eski Musul Askeri Kamp Sorumlusu Sipan Mehdi Hüseyin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Yaklaşık 4 yıl önce Suriye'nin Haseke ilinden Kürt bölgesine gelerek bu güce katıldım. Terör örgütü DAEŞ'in bölgelerimize saldırmasından sonra, Kürdistan başkanlığı 'Rojava Peşmergelerin' oluşturulmasının zaruri olduğuna kararı verdi. Bu çerçevede, herhangi bir örgüte bağlı olmadan insanları koruyacak bir birlik oluşturuldu" ifadelerini kullandı.

  Peşmergeler Esad ve DAEŞ e karşı savaşmak için bekliyor #3

  "IKBY PEŞMERGE BAKANLIĞINDAN YARDIM ALIYORUZ"

  Tüm askeri yardımlar ve mühimmatın Peşmerge Bakanlığı tarafından kendilerine temin edildiğini söyleyen Hüseyin, "Terörle mücadele için kurulan uluslararası koalisyon güçlerinin Rojava Peşmergeleri'ne yardımı söz konusu değildir. Şuana kadar siyasi, maddi ve askeri olarak Kürdistan hükümeti dışında kimsenin yardımı söz konusu değildir. Ancak daha etkin bir mücadelenin sergilenmesi için uluslararası güçlerden yardım talebinde bulunuyoruz" şeklinde konuştu.

  Peşmergeler Esad ve DAEŞ e karşı savaşmak için bekliyor #4

  Peşmergeler Esad ve DAEŞ e karşı savaşmak için bekliyor #5

  "ESAD REJİMİ  VE DAEŞ'E KARŞI SAVAŞACAĞIZ"

  Suriye'ye geçmeleri takdirde Suriye Muhalefeti'nin yanında Esad rejimi ve DAEŞ ile savaşacaklarının altını çizen Hüseyin, "Düşmanın kim olduğu bellidir. Resmi bir şekilde tüm uluslararası koalisyon güçlerinin desteğini alan ılımlı Suriye muhalefetinin yanında yer alacağız" dedi.

  Peşmergeler Esad ve DAEŞ e karşı savaşmak için bekliyor #6

  "NEREDE İHTİYAÇ VARSA ORAYA GİTMEYE HAZIRIZ"

  Rojava Peşmerge Birliği Komutanlarından Abdulbaki Ahmet ise Suriye halkının başına neler geldiğini herkes çok iyi bildiğini ifade ederek, "Bu durum içerisinde hayatta kalabilmek için mecburi bir şekilde ellerimize silah aldık. Hiç bir zaman insan öldürmeyi tercih etmedik. Terörle mücadele konusunda bize nerede ihtiyaç varsa oraya gitmeye hazırız ancak Suriye'ye dönüp topraklarımızı savunmamız hedefimizin en başındadır" dedi.

  Peşmergeler Esad ve DAEŞ e karşı savaşmak için bekliyor #7

  Peşmergeler Esad ve DAEŞ e karşı savaşmak için bekliyor #8

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir