Petrol
105.69
4.97%
Euro
17.5596
0.07%
Dolar
17.2653
0.29%
Altın
968.56
0.61%
Borsa
2426
0.72%
Bitcoin
360.168
3.32%
27ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 27 C

  PKK bombacısı sigortalı çıktı

  PKK terör örgütünün, canlı bombanın sigortasını kuruşu kuruşuna ödediği ortaya çıktı.
  • 28.02.2012 - 10:04
  PKK bombacısı sigortalı çıktı

  PKK bombacısı sigortalı çıktı #1

  PKK'nın eylem için Diyarbakır'a gönderdiği Hasan Bozan'ın, SGK primlerinin düzenli yatırıldığı belirlendi. Yetkililer örgütün, bombacıların 'aranan' listesine düşmemesi için bu yola başvurduğunu kaydetti.

  2 YILDAN BERİ AİLESİ HABER ALAMIYOR

  Diyarbakır'da geçen yıl bombalı eylem hazırlığında yakalanan ve üzerinde KCK soruşturmalarını yürüten 2 özel yetkili savcının ev adresleri çıkan "Demhat Çiya" kod adlı Hasan Bozan hakkında 10 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. 5 PKK'lının öldürüldüğü Bingöl'ün Şeytan Dağları'ndaki operasyonda Bozan'ın, sözde "Bingöl Doğu Gücü" sorumlusu Mehmet Hayme ile birlikte silahlı ve üniformalı çektirdiği fotoğraf karesi ele geçirildi. 2 yıldan beri ailesinin haber alamadığı Bozan'ı babası, emniyetteki teşhiste tanıdı. Bozan ise "Bu kişi bana çok benziyor, ama ben değilim" dedi.

  Ardından da "Fotomontajdır. Kafa kısmı benim, ancak gövde silahlı başka kişiye ait. PKK'lı elbisesini bir kez nevruzda giydim. İstanbul'a çalışmaya gittim. İstanbul ve Mersin'de değişik şirketlerde çalışıyordum. Geriye dönük 2 yıllık sigorta kayıtlarım araştırılabilir" dedi.

  'PRİMLERİ BİZ ÖDEMEDİK'

  Mahkeme, SGK Bölge Müdürlüğü'ne yazı yazarak sanığın sigorta sicil kaydı ve geriye dönük sigorta prim dökümünü istedi. SGK'nın gönderdiği hizmet dökümünü içeren tablo mahkemeye gönderildiğinde, Bozan'ın dağda olduğu belirtilen 2007-2010 arasında sigorta primlerinin yatırıldığı ortaya çıktı. Bunun üzerine mahkeme primleri ödediği görünen şirketlerden işe giriş kaydı, maaş bordrosu, sanığın kimlik bilgileri ve imza örneklerini gönderilmesini istedi. Şirketlerden böyle bir elemanlarının olmadığı, kendilerinde çalışmadığı, primlerin kendi şirketleri adına nasıl ve ne şekilde yatırıldığını da bilmedikleri yanıtı geldi. Bozan'ın avukatı, şirketlerin gönderdiği cevapları kabul etmediklerini söylese de sanığın tutukluluğun devamına karar veren mahkeme davayı ileri bir tarihe ertelendi.

  RAHAT HAREKET İMKÂNI

  Mahkeme sanığın PKK üyesi olduğuna dair fotoğraf haricinde bir bilgi bulunmadığını belirterek, Bozan'ın yakalandığı tarihten sonra teslim olan PKK'lılardan teşhis için çalışma yapılmasına karar verdi. Teröristin sigortasının yatırılmasını değerlendiren yetkililer, son dönemde kentlere eylem için gönderilen ve güvenlik güçlerince dağda olduğu tespit edilen PKK'lıların arka arkaya yakalanmalarından dolayı örgütün taktik değiştirdiğini belirtti. Yetkililer, canlı bomba eylemlerinde kullanmak için yetiştirilen özel bombacıların SGK primlerinin milisler aracılığıyla yatırılarak bu şekilde polis ve jandarmanın arama kayıtlarından düşürülerek şehirlerde rahat hareket etmesinin planlandığı kaydedildi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir