Petrol
92.66
-0.03%
Euro
18.2381
-0.04%
Dolar
17.9256
0.07%
Altın
1.024
0.20%
Borsa
2913
1.96%
Bitcoin
433.063
-0.66%
28ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 28 C

  PKK cenazesinde olay çıktı

  Kato Dağı'na yapılan operasyonda hayatını kaybeden PKK terör örgütü üyesinin cenazesinde olaylar çıktı.
  • 17.10.2011 - 16:23
  PKK cenazesinde olay çıktı

  PKK cenazesinde olay çıktı #1

  Kato Dağı'nda güvenlik güçlerince bir hafta boyunca 5 bin askerle hava destekli sürdürülen operasyonlarda öldürüldüğü belirlenen "Zozan Tolhildan" kod adlı PKK'lı Rabia Kaya'nın cenazesi otopsi için 2 gün önce Malatya Adli Tıp Kurumu'na gönderildi.

  CENAZEYİ KADINLAR TAŞIDI

  Adli Tıp Kurumu'ndaki otopsinin ardından PKK'lı Kaya'nın cenazesi bugün Hakkari'ye gönderildi. Devlet Hastanesi morgunda bekletilen cenaze öğlen saatlerinde alınarak Biçer Mahalesi Tekser Mezarlığı'nda toprağa verildi. BDP'li görevliler, kalabalığın Emniyet önünde geçişi sırasında adeta etten duvar ördü. Cenazenin mezarlığın girişine ulaşmasıyla birlikte bir grup kadın, cenazeyi omuzlarında taşıyarak mezarlığa kadar getirdi.

  ÖCALAN LEHİNE SLOGAN ATTILAR

  Cenazenin götürülüşü sırasında sık sık PKK ve Öcalan lehine sloganlar atıldı. Polisin geniş güvenlik önlemi aldığı cenaze sonrası Keklikpanar, Dağgöl, Gazi ve Katramas mahallalerinde yola barikat kurup slogan atan gösterici gruplara polis gaz bombası ve tazyikli su kullanarak müdahale etti. Bu arada Keklikpınar mahalesinde evlerine gaz bombası düşen 2 kadın, polis akrebinin yanına gelerek polislere tepki gösterdi.

  PKK BİR REALİTEDİR

  Toprağa verilen evlatların terörist olmadığını da belirten  BDP Hakkari Milletvekili Esat Canan, "Türkiye'nin buna gerçek teşhisi koyması lazım. Toprağa verdiğimiz her parça bu halkın bir parçasıdır. Buna ançak bu şekilde barışa, çüzüme ulaşabilir Türkiye. Bu gerçeği görmek durumundadır. Nasıl Kürt gerçeği, Kürt realitesi var ise bugün toprağa verdiğimiz bu evladımızın arkasında tüm Hakkari halkı var ise devlet PKK realitesini de tanımak zorundadır. PKK bir realitedir ve bunun arkasında Kürt halkı vardır. Bu gerçeği Türkiye bir an evvel görmeli ve halen uzattığımız barış elimiz dikkate alınmalıdır" şeklinde konuştu.

  OLAYLAR ÇIKTI

  Cenazenin toprağa verilmesinden sonra Hakkari'nin çeşitli mahallelerinde olaylar çıktı. Polis göstericileri dağıtmlak için gözyaşartıcı bomba ve basınçlı su kullanırken, göstericiler de taş atarak karşılık verdi. Olaylar sokak aralarında bir süre devam etti. Kepenklerin kapalı olduğu kentte, cenazenin toprağa verilmesinden sonra ise işyerleri açıldı.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir