Petrol
111.49
-0.49%
Euro
16.77
3.26%
Dolar
15.88
2.17%
Altın
930.74
1.30%
Borsa
2395
0.17%
Bitcoin
488.414
2.86%
16ºC
İstanbul
Güneşli 16 C

  PKK terör örgütleri listesinden çıkartılsın çağrısı

  Diyarbakır'da toplanan Demokratik Toplum Kongresi'nden, "PKK terör örgütleri listesinden çıkartılsın" çağrısı geldi.
  • 08.09.2014 - 08:55
  PKK terör örgütleri listesinden çıkartılsın çağrısı

  PKK terör örgütleri listesinden çıkartılsın çağrısı #1

  Diyarbakır'da toplanan DTK 7'nci Olağan Kongresi'nde, Hatip Dicle ve HDP Şırnak Milletvekili Selma Irmak, eşbaşkanlığa seçildi. Sonu bildirgesini okuyan Demokratik İslam Kongresi Şura Üyesi Ayhan Bilgem'den ise, PKK'yla ilgili bir açıklama geldi.

  PKK'NIN TERÖR ÖRGÜTLERİ LİSTESİNDEN ÇIKARTILSIN

  Bilgem, "Kongremiz; yerel, ulusal ve ululararası hiçbir gücün karşında duramadığı çeteci güçlere karşı halkların savunmasını ağır bedeller ödeyerek gerçekleştiren YPG ve HPG güçlerinin uluslararası mekanizmalar tarafından halk savunma gücü olarak tanınmasını ve PKK'nin terör örgütleri listesinden çıkartılmasını bir zorunluluk olarak görmektedir" dedi.

  ORTAK SAVUNMA GÜCÜ

  HDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın gündeme getirdiği ortak savunma gücüne de atıfta bulunan Bilgem şunları kaydetti: "Gecikmiş te olsa gerçekleştirilen sınırlı ulusal birliğin, halklarımızın saldırılara karşı savunulması, İŞİD saldırılarının püskürtülmesi ve Kürdistani halkların dayanışması açısından ne denli önemli olduğunu yaşanan gerçeklik göstermektedir. Bu realiteden de anlaşıldığı gibi Kürdistan ve Mezopotamya halkları açısından ortak savunma gücünün nedenli hayati önemde olduğu ortaya çıkmıştır."

  "DÜNYA İÇİN DE SAVAŞIYORUZ"

  Öte yandan Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani'den, IŞİD'le mücadeleye ilişkin açıklama geldi. Milliyet gazetesine konuşan Barzani, IŞİD'in bir örgüt gibi değil devlet gibi hareket etiğini belirterek, "Biz bu mücadelenin cephesindeyiz. Sadece kendimiz için değil sizin için de savaşıyoruz. Dünya bu mnücadeleyi onlar için de verdiğimizi görmeli" değerlendirmesi geldi.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir