Euro
15.1805
0.22%
Dolar
13.4113
0.26%
Altın
793.7500
0.48%
Borsa
2,014.21
-1.36%
Bitcoin
545.105
-4.64%
8ºC
İstanbul
Çoğunlukla açık 8 C

  PKK Tunceli'de tarihinin en büyük darbesini yedi

  Hava Kuvvetleri, Tunceli'de PKK'ya yönelik 22 ayrı noktaya yaptığı hava harekatında örgütün 14 barınma noktasını imha etti.
  • 26.08.2015 - 19:14
  PKK Tunceli'de tarihinin en büyük darbesini yedi

  PKK

  Güvenilir kaynaklardan alınan bilgilere göre, Tunceli bölgesinde bulunan PKK'ya ait 22 ayrı noktaya, 22 Ağustos'ta 03.00-04.30 arasında, Hava Kuvvetleri Komutanlığı tarafından hava harekâtı düzenlendi.

  14 BARINMA NOKTASI İMHA EDİLDİ

  Harekat sırasında PKK'lı teröristlerce yaz mevsiminde kullanıldığı değerlendirilen 14 değişik barınma noktası tamamen imha edildi. Hava hedeflerine karşı kullanılan PKK'ya ait dört adet ağır makineli tüfek (Doçka) ve iki adet kakineli tüfek mevzii ile iki adet Zağros keskin nişancı mevzii kullanılamaz hale getirildi.

  5 TERÖRİST ÖRGÜTTEN KAÇTI

  "Batı İl Merkez Gücü" içinde faaliyet gösteren 5 teröristin örgütten kaçtığı, bunlardan ikisinin Kandil ve civarına yapılan hava bombardımanlarından kaçıp Türkiye’ye geldikleri belirlendi. Önümüzdeki günlerde bu sayının artabileceği belirtildi.

  TESLİM OLMAYI DÜŞÜNÜYORLAR

  Örgütün 22 Temmuz'da başlayan hava harekatlarında tarihindeki en büyük darbeyi yediğine, bunun çok kısa sürede ve çok yıkıcı olmasının moralleri alt üst ettiği, çok sayıda teröristin kaçarak teslim olduğu, teslim olmayı başaramayanların ise örgütün Kuzey Irak’ta hakim olmadığı bölgelerde saklandığı rapor edildi.

  ÇOCUKLARI KAÇIRIYORLAR

  Kaynaklar, hava harekatlarında örgüte eleman bulmakta çok zorlanan PKK'nın çocuk militan için ailelere yüksek miktarda para verildiği yönünde raporlar geldiğini de kaydetti. Yapılan operasyonlarda Kandil ve civar kamplardaki çocuk militanların bir kısmının yaşamını yitirdiği tespit edildi.

  5-10 KM'LİK ALANA KOKU YAYILDI

  Özellikle Kandil ve Hakurk’ta ölen terörist sayısının fazla olmasından ve her an yeni bir hava harekatı olacağı korkusundan cesetlerin oldukları yerde bırakıldığı ve 5-10 km.lik alana korkunç bir koku yayıldığı belirtildi. Zergele barınma alanına yapılan hava operasyonunda örgüte ait milyonlarca dolar değerindeki uyuşturucunun ve yüksek miktardaki dövizin imha edilmesi sonucu, olaydan sorumlu tutularak infaz edilen 10 kişi için bile infazı gerçekleştirenler hakkında örgüt yönetimince soruşturma açıldığı, rgütün artık eleman kaybetmeye tahammülü olmayacak bir seviyeye gerilediği; çok ağır suçlarda bile infazların durdurulması yönünde talimat verildiği ifede edildi.

  "GÖK ÜSTÜMÜZE ÇÖKTÜ SANKİ"

  Kaynaklar, örgüt içinde büyük bir korku ve panik havası yaşandığını, örgütün son bir ay içinde hiç beklemedikleri kadar iç kayıp verdikleri ve bu kayıpların gizlendiğinin tespit edildiğine işaret etti. Kandil civarındaki kamplardan telsiz aracılığıyla sunulan raporlarda, "Gök yarıldı, gök üstümüze çöktü sanki. Komutanlar nerede? Nereye kaçtılar" şeklinde şikayetlerde bulundukları ve bunun moral bakımından örgüt içinde büyük bir çöküntüye sebep olduğu ve bu söylemlerin giderek yayıldığı dile getirildi.


  Görüş Bildir