PKK'dan çuvalla kurtulan adam öğretim üyesi oldu

haci baykara

SÜ Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Baykara, 1987 yılında terör örgütünce gerçekleştirilen katliam esnasında 8 yaşında olduğunu ve buğday çuvalında saklanarak kurtulduğunu anlattı. Mezradaki 25 evin yakıldığını anımsatan Baykara, olayda amcasının da yanarak öldüğünü söyledi.

"ÖZEL HAREKAT POLİSLERİNİN ÜZERİMDE EMEĞİ VAR"

Katliamdan sonra köye gelen özel harekat polislerinin kendilerine sahip çıkmasıyla eğitim hayatına başladığını ifade eden Baykara, şunları söyledi: "1998 yılına kadar özel harekat polislerinin desteğiyle okuyup, eğitimimi kesintiye uğratmadan sürdürdüm. O polislerin üzerimizde emeği var. Babamın felç geçirmesiyle maddi ve manevi sıkıntı yaşadık. Kafkas Üniversitesi Kimya Bölümü'nü kazandım. Okulu birincilikle bitirdim. Yıllar sonra geldiğim Siirt Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak görev yapmaya başladım."

PKK'dan çuvalla kurtulan adam öğretim üyesi oldu

"BARIŞIN KAYBEDENİ OLMAZ"

"Devam eden bir çözüm süreci var. Bunun kesinlikle sonuna kadar gidilmesi gerektiğini düşünüyorum" diyen Baykara, 30 yıllık süreçte bir neslin cahillikle yok olduğunu ifade etti.

Baykara, "Barışın kaybedeni asla olmaz ama bakın bu şekilde bir nesil kaybedilmiş oldu. Şu kardeşlik ve çözüm projesinde kesinlikle sonuna kadar gidilmesi, silahların sustuğu, hakikatten kardeşlik kavramının içinin doldurulduğu bir ortama getirilip sonlandırılması gerekiyor. Bu ülkede herkesin kardeşçe yaşayabileceği bir ortamın sağlanabileceğini düşünüyorum." ifadesinde bulundu.

PKK'dan çuvalla kurtulan adam öğretim üyesi oldu