Euro
15.5015
-0.05%
Dolar
13.6852
0.16%
Altın
784.51
0.69%
Borsa
1.91
1.61%
Bitcoin
779.092
0.13%
15ºC
İstanbul
Hafif yağmur 15 C

  PKK'lılar Yüksekova'da iki okulun kapısına kilit vurdu

  3 okula mühür vurularak kapatılmasına misilleme olarak örgütün gençlik yapılanması YGD-H, Cizre'de 5 okulu ateşe verdi, Yüksekova'daki ise 2 okulun kapısına zincir vurdu.
  • 17.09.2014 - 10:38
  PKK'lılar Yüksekova'da iki okulun kapısına kilit vurdu

  PKK lılar Yüksekova da iki okulun kapısına kilit vurdu #1

  Diyarbakır, Şırnak ve Hakkâri’de açılan, Kürtçe eğitim verecek 3 okula mühür vurularak kapatılmasına misilleme olarak örgütün gençlik yapılanması YGD-H, Cizre’de 5 okula eş zamanlı saldırı düzenleyip ateşe verdi, Yüksekova’daki 2 okulun ise kapısını zincir vurdu. Örgüt mensupları bölgedeki 10 okula da el yapımı bomba attı.

  DEVLET OKULLARINA SALDIRDILAR

  Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nün Bağlar ilçesinde Eğitim-Sen, DBP ve HDP üyelerini coplayarak Kürtçe okuldan çıkarmasıyla başlayan olaylar bölgeye yayıldı. Polisin sert tutumuna tepki gösteren örgütün gençlik yapılanması misilleme olarak Şırnak’ın Cizre ilçesi ile Hakkari’nin Yüksekova ilçesinde devlet okullarına saldırdı.

  PKK lılar Yüksekova da iki okulun kapısına kilit vurdu #2

  5 OKULU ATEŞE VERDİLER

  Şırnak’ın Cizre ilçesinde sokağa çıkan yüzü kapalı örgüt mensupları, 5 okula eşzamanlı saldırı düzenlenip ateşe verdi. Aynı saatlerde 10 okula ise el yapımı patlayıcı madde atıldı. Saldırı sonucu Cizre Atatürk Anadolu Lisesi, Cumhuriyet İlköğretim Okulu, Fatih İlköğretim Okulu, İstiklal İlköğretim Okulu ve İsmail Ebul-iz İlköğretim Okulu'nda yangın çıktı.

  PKK lılar Yüksekova da iki okulun kapısına kilit vurdu #3

  İTFAİYEYİ DE ENGELLEDİLER

  Okullar kullanılmaz hale geldi. Okulları söndürmek için bölgeye sevk edilen itfaiye araçları da yine YDG-H üyelerince engellendi. Polis gruba müdahale ederek dağıtmak istedi. Bu sırada karşılıklı çatışmalar yaşandı.

  PKK lılar Yüksekova da iki okulun kapısına kilit vurdu #4

  OKULLARA ZİNCİR VURDULAR

  Örgüt mensupları olayları üstlenirken Yüksekova’daki Gazi İlkokulu ve Gazi Oratokulu binalarının girişi kapılarını zincirle bağlayarak eğitime kapattı. Örgüt sosyal medya hesabı üzerinden ‘devlet okullarına kilit vurduk’ diyerek saldırı ve eylemleri üstlendi. YDG-H gece boyunca da Diyarbakır, Mardin, Şırnak, Hakkari, Van ve Muş’ta eylem çağrısında bulundu.

  PKK lılar Yüksekova da iki okulun kapısına kilit vurdu #5

  İlginizi Çekebilir


  Görüş Bildir