Euro
10.1415
0.01%
Dolar
8.648
0.01%
Altın
485.38
-0.54%
Borsa
1.419
0%
Bitcoin
397.499
-3.86%
21ºC
İstanbul
Güneşli 21 C

  PKK'lının şaşırtan itirafları

  Güvenlik güçlerine teslim olan bir terörist, örgütün mağaraları nasıl kullandığını anlattı.
  • 13.04.2012 - 07:12
  PKK'lının şaşırtan itirafları

  PKK lının şaşırtan itirafları #1

  PKK üyesi Turan T. 10 Ağustos 2011 tarihinde Hakkari kırsalında örgütten kaçarak teslim oldu. Turan T. 4 gün sonra çıkarıldığı Van 3. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından tutuklanarak cezaevine gönderildi. Cezaevinden güvenlik güçlerine mektup yazan Turan T. gözaltı sürecinde detaylı bilgi veremediğini söyleyerek yeniden ifadesinin alınmasını istedi. Talebi kabul edilen Turan T. 4 gün boyunca güvenlik güçlerine örgütün Zap Bölgesi'nde bulunan birimleri ile ilgili detaylı bilgi verdi.

  5 YILLIK ERZAK

  Örgütün Zap Bölgesi'nde büyük bir lojistik merkezi bulunduğunu belirten Turan T. burada 5 yıllık erzak olduğunu söyledi. Merkezin 8-10 kişilik bir takımın sorumluluğunda olduğunu anlatan PKK'lı terörist ayrıca Zap, Metina, Hakurk, Zagros ve Haftanin'de bulunan örgüt kampları için yıllık 1 milyon dolarlık erzak alımının gerçekleştirildiğini bildirdi. Örgütün bütün taburlarına buradan traktör ve arazi araçları ile dağıtım yapıldığını anlatan Turan T. erzak sevkiyatının yaz ayı başında ve kış üstlenmesi için sonbaharda olmak üzere yılda 2 kere yapıldığını söyledi. Turan T. ifadesinde "Zap Bölgesi'nde geniş bir alanda tarım faaliyeti yürütülüyor. Bu tarlalar bahar döneminde ekiliyor. Bütün sebze çeşitleri yetiştiriliyor. Kavun ve kapuz da yetiştiriliyor. Hasat yapılınca Çemço Bölgesi'ndeki örgüt mensuplarına dağıtılıyor. Kış aylarında ise 15 günde bir KDP aracılığıyla sebze meyve geliyor" dedi.

  ABD ASKERİYLE ÇATIŞMA

  Turan T. ifadesinde önemli bir ayrıntıyı daha anlattı. Teröristin iddiasına göre 2006 yılında Amerikan askerleri ile PKK'lılar arasında çatışma yaşandı. Çatışmada 3 Amerikan askeri öldü. Turan T. ifadesinde olayı şöyle anlattı; "2005-2006 yıllarında Haftanin kırsalında Amerikan askerleri 3 örgüt mensubunu gözaltına aldı. Bunun üzerine 'Fazıl' kod isimli komutanlardan birisi Amerikan askerleri bölgeye yeniden gelirse vurun talimatı verdi. 2 gün sonra Amerikan askerleri Haftanin kırsalına geldi. PKK'lılar Amerikan askerlerine ateş açtı. Çıkan çatışmada 2 ya da 3 Amerikan askeri öldü." dedi

  Turan T. PKK'nın Kuzey Irak'ta bir mağara hastanesi olduğunu ve içinde ultrason bulunduğunu söyledi.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir