Petrol
93.7
0.05%
Euro
18.2677
-0.05%
Dolar
17.9612
0.07%
Altın
1.018
0.11%
Borsa
298
0.00%
Bitcoin
423.745
-1.67%
22ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 22 C
  PKK'nın hac ve umre hizmetleri

  PKK'nın hac ve umre hizmetleri

  Polis raporu, Avrupa kolunun PKK'ya hac ve umre organizasyonu düzenleyerek para aktardığını ortaya çıkardı.
  • 12.12.2011 - 06:06

  PKK nın hac ve umre hizmetleri #1

  PKK'nın mali yapısı, Antalya'da 3. kez düzenlenen 'Uluslararası Terörizm ve Sınıraşan Suçlar Sempozyumu'nda günışığına çıktı.

  Akşam'dan Soner Arıkanoğlu'nun haberine göre; Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Daire Başkanlığı ile Polis Akademisi Uluslararası Terörizm ve Sınıraşan Suçlar Araştırma Merkezi (UTSAM) sempozyumda PKK'nın finans kaynaklarına ilişkin iki ayrı sunum yapıldı.

  İşte o sunumlardan çarpıcı bilgiler:

  BEŞ BİN MİLİTANA 150 MİLYON $

  PKK dağ kadrosundaki 5 bin militanın masraflarıyla silah ve mühimmat için her yıl yaklaşık 150 milyon dolar harcıyor.

  GİZLİ HESAP

  Yıllık giderler dışındaki gelirler, örgütün üst düzey yöneticilerinin gizli hesaplarında tutuluyor.

  20 MİLYON EURO

  PKK'nın her yıl Avrupa'da sadece yasal yollardan topladığı para 20 milyon euro. Örgütün Avrupa'daki finans faaliyetleri, Avrupa Kürt Demokratik Toplum Koordinasyonu tarafından yürütülüyor.

  HAC VE UMRE ORGANİZASYONU

  PKK'ya bağlı Almanya merkezli Kürdistan İslam Toplumu (CİK) örgüte mali destek sağlayabilmek için hac ve umre organizasyonları düzenliyor. Resmi web sayfası bulunan CİK, bu faaliyetine ilişkin duyuruları internet sitesinden Türkçe, Kürtçe ve Almanca dillerinde yayınlıyor. Son iki yıldır düzenlenen hac organizasyonunun video görüntüleri de sitede yer alıyor.

  KANDİL'E 3 MİLYON EURO

  Avrupa Kürt Dernekleri Federasyonu, Kürdistan Ulusal Kongresi, Esnaflar Birliği, Kürt Kızılayı ve Kürdistan İslam Toplumu aracılığıyla her yıl toplanan 20 milyon euro, PKK'nın Avrupa yapılanması ve terör faaliyetlerinde kullanılmakta. Bu paranın 10 milyon eurosu Roj Tv ve diğer medya kuruluşlarının finansmanında, 7 milyon eurosu PKK'nın Avrupa yapılanmasında kullanılıyor, 3 milyon eurosu da Kandil'e gönderiliyor.

  EN ÇOK PARA ALMANYA'DAN

  Her yıl Almanya'dan ortalama 6 milyon, Fransa'dan 3,2 milyon, İsviçre'den 2,1 milyon euro para toplanıyor.

  60 MİLYON EURO

  PKK'nın yasadışı faaliyetlerle sağladığı yıllık gelirin, yasal yolla toplanan paranın 2-3 katı yani 40-60 milyon euro olduğu tahmin ediliyor. Örgütün Türkiye'de vergi adı altında haraçlarla uyuşturucu, silah ve sigara kaçakçılığı faaliyetlerinden pay alması söz konusu. Bu gelir henüz tespit edilemedi. Örgütün yıllık gelirinin 200-500 milyon dolar arasında olduğu tahmin ediliyor.


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir