Petrol
76.63
0.63%
Euro
19.6351
-0.27%
Dolar
18.6408
0.01%
Altın
1.075
0.37%
Borsa
5005
3.08%
Bitcoin
324.476
-0.25%
15ºC
İstanbul
Bulutlu 15 C

  Polis cihaz yalatarak uyuşturucu kontrolü yapacak

  Trafik polisi, uyuşturucu madde kontrolünü sürücülerin diline yerleştirilecek bir cihazı ‘yalatarak’ yapacak.
  • 31.05.2013 - 09:22
  Polis cihaz yalatarak uyuşturucu kontrolü yapacak

  Polis cihaz yalatarak uyuşturucu kontrolü yapacak #1

  Polis, uyuşturucu kullanıp direksiyon başına geçen sürücüleri de tıpkı alkolde olduğu gibi elektronik cihazlarla denetleyecek. Trafik polisleri, gerek teknik cihazlar kullanılarak gerekse sağlık kuruluşlarında yaptırılan testler sonucu uyuşturucu madde kullandığı tespit edilen sürücülere, 3 bin 600 lira ceza kesecek. Uyuşturucuyla araç kullananın ehliyetine 5 yıl el konulacak. Uyuşturucu madde kullanıp kullanmadığının tespiti amacıyla, trafik görevlilerince teknik cihazların kullanılması halinde cihazla ölçüm yapılmasını kabul etmeyen sürücüye kolluk kuvvetlerince 2 bin lira ceza verilecek. Ehliyetleri 2 yıl süreyle geri alınacak.

  CİHAZ YOKSA ASAYİŞ EKİBİ

  Sürücünün uyuşturucu ve uyarıcı madde kullandığından şüphe edilen ancak saptanabilmesi için teknik cihaz bulunamadığı durumlarda sürücü asayiş ekiplerine teslim edilecek ve cumhuriyet savcısının talimatına göre işlem yapılacak. Uyuşturucu kullanmış sürücü ehliyetini sağlık kurulundan raporla geri alabilecek.

  KAZALARDA DA KONTROL VAR

  Yaralanma veya ölümle sonuçlanan ya da trafik kolluğunun müdahale ettiği maddi hasarlı trafik kazalarında, sürücülerin uyuşturucu kullanıp kullanmadığı tespit edilecek. Ölçüme itiraz eden ya da cihazın kullanılmasına müsaade etmeyen sürücüler en yakın adli tıp kurumuna götürülecek, gerekli tespitler yapılacak. Kaza sonrası kişinin ölmesi halinde veya teknik cihazı üfleyemeyecek kadar yaralanmış olması halinde vücutlarından kan, tükürük veya idrar örneği alınarak tespit edilecek.


  Görüş Bildir