Petrol
98.01
-1.60%
Euro
18.4009
-0.71%
Dolar
17.9321
-0.03%
Altın
1.038
0.60%
Borsa
2864
-0.15%
Bitcoin
441.582
2.00%
28ºC
İstanbul
Kısmen güneşli 28 C

  Polisi alarma geçiren tek kişilik eylem

  'Ben Ogün Samast’ım’ diye polisi alarma geçirdi!
  • 21.01.2012 - 11:54
  Polisi alarma geçiren tek kişilik eylem

  Polisi alarma geçiren tek kişilik eylem #1

  Beyoğlu Galatasaray Lisesi önünde bir sandalyede oturan ve 'Ben Ogün Samast'ım' yazılı döviz taşıyan Muhammed Şimşek isimli vatandaş polisi alarma geçirdi. Aynı dakikalarda sol bir grubun eylemi için hazırlık yapan polis ekipleri Şimşek'i hemen gözaltına almak istedi. Ancak Şimşek'in valilik ve emniyet izinlerini göstermesi üzerine polis geri çekilmek zorunda kaldı. Şimşek'in Samast ve Sarkozy'i protesto ettiği anlaşıldı.

  Polis ve gazetecileri alarma geçiren tek kişilik eylem Galatasaray Lisesi önünde gerçekleşti. Üzerini beyaz bir çarşafla örten, yüzüne Fransa lideri Nikolas Sarkozy'nin resmini takan ve elinde 'Ben Ogün Samast'ım' yazılı döviz bulunduran Muhammed Şimşek bir sandalyeye oturarak sessiz eylemine başladı. İlk etapta Şimşek'in elindeki dövize odaklanan ve aynı dakikalarda sol bir grubun eylemi için meydanda bekleyen sivil polis ekipleri hemen harekete geçti.

  EYLEMDEN KARELER İÇİN TIKLAYIN

  ETRAFINI POLİS ÇEVİRDİ

  Şimşek'in saldırıya uğrayabileceği ve daha değişik provakatif durumların yaşanabileceği ihtimali üzerine Şimşek'in etrafı sivil polislerce çevrildi. Şimşek'i gözaltına almak isteyen polisler, Şimşek'in cebinden çıkardığı kağıtla durmak zorunda kaldı. Yaşanabilecek olayları önceden tahmin eden Şimşek, eylemi için Valilik ve emniyetten aldığı izinleri polis ekiplerine gösterdi. İzin kağıdını okuyan polisler de Şimşek'in eylemine izin vermek zorunda kaldı.

  SAMAST'LA SARKOZY ARASINDAKİ BENZERLİK

  Üzerini çarşafla tekrar örten Şimşek, basın mensuplarının sorularını cevapladı. Eyleminin amacını anlatan Şimşek şöyle konuştu:

  "Ogün Samast Hrant Dink'i neden öldürmüştü? Kendisinden farklı düşünmesini istemediği için. Sarkozy yasayı neden geçirmek istiyor? İnsanların kendisinden farklı düşünmelerini istemiyor. Dolayısıyla ikisi arasında bir benzerlik var. İkisi de kendilerinden farklı başkalarının düşünmesini istemiyor. Dolayısıyla ikisi de aynı kişi. İnsanların görünüşlerine değil düşünce yapılarına bakmak lazım. Yani şimdi Ermeni arkadaşlarımız bu yasaya destek veriyorlar Fransa'daki bu yasaya. Ama kaçırdıkları şu var. Bu yasaya destek verdikleri sürece Ogün Samast'a destek vermiş oluyorlar. Aynı hataya düşmesinler. O manada bir eylem yapıyorum."


  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir