Dolar
7.2647
3.1243%
Euro
8.6447
3.1993%
Altın
2049.49
0.5514%
Borsa
1041.99
-4.5621%
G. Altın
477.214
3.3409%
Bitcoin
84991.48
3.7221%
29ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 29 C

  Refiye'ye yardım kampanyaları durduruldu

  Tekirdağ Valiliği ile Kızılay'ın başlattıkları ve bir günde yaklaşık 345 bin lira toplanan yardım kampanyası durduruldu.
  • 15.01.2013 - 16:57
  Refiye'ye yardım kampanyaları durduruldu

  Refiye'ye yardım kampanyaları durduruldu #1

  Tekirdağ'da bir markette kasiyer olarak çalışan Refiye Yılmaz, milyonda bir görülen 'Gardner Sendromu' hastalığı nedeniyle bir anda Türkiye gündemine oturdu. Emekli Mustafa ve ev kadını Esma Yılmaz çiftinin iki kızından biri olan Refiye Yılmaz'a 7 yıl önce konulan 'Gardner Sendromu' hastalığı teşhisinin ardından, 2008 yılında bağırsağı alındı. 6 ay önce de ince bağırsağında tümör olduğu belirlenen Refiye Yılmaz tedavi edilemezse yaşamını yitireceğinden korktuğunu ifade ederek yardım çağrısında bulundu.

  BAKANLIK OLAYA EL KOYDU

  Tekirdağ Valiliği ve Kızılay genç kız için yardım kampanyası başlatırken, medyadan durumu öğrenen binlerce kişi sosyal paylaşım sitelerinden mesajlar yayınlayarak kampanyaya destek oldu. Kızılay ve Tekirdağ Valiliği Refiye Yılmaz için banka hesapları açarak yardım toplarken, Sağlık Bakanlığı, genç kızın hastalığının yakından takip edildiğini ve gerekli tüm masrafların Bakanlık tarafından karşılanacağını açıkladı. Bu açıklamanın ardından Refiye Yılmaz için başlatılan yardım kampanyaları durduruldu.

  345 BİN LİRA TOPLANDI

  Tekirdağ Valiliği açtığı banka hesabında yaklaşık 120 bin lira biriktiğini ve Sağlık Bakanlığı'nın olayı üstlenmesinin ardından kampanyaların durdurulduğunu açıkladı. Kızılay da Sağlık Bakanlığı'nın devreye girmesinin ardından yardım kampanyasını durdurdu. Kızılay SMS sistemiyle toplanan yaklaşık 225 bin liranın genç kızın tedavisinde kullanılacağını ifade ederek bağış yapanlara teşekkür etti.

  REFİYE YILMAZ: MAMALARLA BESLENİYORUM

  Tekirdağlı Refiye Yılmaz, Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ Nakil Merkezi Sorumlusu Opr. Dr. Cezmi Karaca ve İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı üyesi Doç. Dr. Emre Balık'ın hastalığı konusunda raporlar verdiğini belirterek şunları söyledi: "Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ndeki doktorum sanırım canlı yayına bağlanmış, keşke kendisi ile karşılıklı konuşma imkanım olsaydı. Ben babam ile beraber bizzat oraya gittik ve gözlerimizle gördük. Biz oraya organ nakli olacağıma dair bir belgeyle gittik. Cezmi bey diyor ki 'Refiye'nin organ nakli olmaya ihtiyacı yok.' oysa Çapa'daki doktorum Emre bey tam tersini söylüyor. Ben zaten katı yiyecekler yiyemiyorum ve mamayla besleniyorum. Ölme aşamasındayken mi gitmem lazım?"

  'KIZIMIN KURTULMASINI İSTİYORUM'

  Op. Dr. Cezmi Karaca'nın 'Nakle gerek yok' açıklamalarına tepki gösteren Baba Mustafa Yılmaz da, tek isteğinin kızının kurtulması olduğunu vurgulayarak şöyle konuştu: "Cezmi bey İzmir'de kızımla ilgilenmedi. Kızımın bir filmini dahi çekmedi. Bu söyledikleri raporu ile çelişiyor. Yazdığı raporda 'Gerekirse bağırsak nakli uygundur' diye yazıyor. Elimizde raporumuz var. Televizyondaki söyledikleri ile raporu tutmuyor. Cezmi beyle kızım 5 dakika konuştu. Hiçbir şey yapmadı. Ben Sağlık Bakanlığı'ndan kızımın Türkiye'de ya da yurt dışında organ naklinin yapılmasını istiyorum. Ben başka bir şey istemiyorum."

  Görüş Bildir