Euro
10.0676
-0.11%
Dolar
8.5484
-0.18%
Altın
495.62
-0.39%
Borsa
1.352
-0.86%
Bitcoin
295.308
3.25%
27ºC
İstanbul
Çoğunlukla güneşli 27 C

  Reina saldırısıyla ilgili 9 tutuklama

  Reina saldırısı soruşturmasında mahkemeye sevk edilen 14 kişiden 9'u tutuklandı.
  • DHA
  • 31.01.2017 - 22:08
  Reina saldırısıyla ilgili 9 tutuklama

  Reina saldırısıyla ilgili 9 tutuklama #1

  Tutuklananların isimleri şöyle: Yusuf Kod isimli İlyas Mamaşaripov, eşi Marhaba Abduloeva,Yasin Mehmet, Nurmuhammed Mamat,  Khikmatillo Zokirov, Duolatiti Maimaitiaili, Ali Maimaitimin, Abduweli Yasin, Abdu Mehmet Aziz.
  Daha önce tutuklanan şüpheliler  Omar Asım Abuliezi Abuduhamiti,  DEAŞ örgütü içerisinde “Kadı” olarak faaliyet yürüttüğü tespit edilen Ebu Cihad kod isimli Yasser Mohammed Salem Radown, Reina  saldırısını gerçekleştiren terörist Abdulgadir Masharipov’un Konya’daki evi kiralayan Mehmet Erenler ile Zeytinburnu’ndaki hücre evinden Sefaköy’deki hücre evine kaçıran Samed Ehed ile birlikte Reina'ya terör saldırısı  soruşturmasında tutuklanan şüphelilerin sayısı 14 oldu.

  Yılbaşı gecesi 39 kişinin öldüğü Reina saldırısına ilişkin başlatılan soruşturma kapsamında gözaltında bulunan 14 kişi savcılık sorgusunun ardından "Silahlı terör örgütü üyeliği" ve "Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs etme" suçlarından tutuklama talebiyle hakimliğe sevk edilmişti.

  REİNA SALDIRGANIN EYLEM TALİMATINI İÇEREN SES KAYDI BULUNDU

  İlyas Mamaşaripov'un saldırının planlama aşamasında yer aldığı belirtilerek, DEAŞ terör örgütünde emir düzeyinde olan Hoca Aka isimli kişinin yardımcısı olduğu ve örgüt içerisinde Yusuf kod ismini kullandığı belirtildi. Şüphelinin Reina saldırganı ile eylem öncesi aileleriyle birlikte aynı evde 20 gün birlikte kaldığı vurgulanan yazıda, şüpheli İlyas Mamaşaripov'un Başakşehir'de yapılan ev aramasında Abdulkadir Masharipov'a ait içinde eyleme ilişkin şifreli ses talimatının bulunduğu tabletin de ele geçirildiği belirlendi. Ayrıca ele geçirilen dijital materyallerde, terör örgütü DEAŞ militanlarına ait çatışma bölgelerinden görüntülerin bulunduğu, DEAŞ'ın flamaları ile askeri kamufulajların ele geçirildiği ifade edildi.

  "BURALARDA KALIRSANIZ ZARAR GÖRÜRSÜNÜZ"

  Marhaba Abduloeva'nın da, Mamaşaripov'un eşi olduğu ve DEAŞ militanı olduğu belirtilerek, saldırganın Reina eylemini gerçekleştirdiği sıralarda eşine, 'Buralarda kalırsanız zarar görürsünüz' diyerek 20 gündür birlikte kaldıkları evden ayrıldığı belirtildi.

  TELEGRAM PROGRAMI BULUNDU

  Firuze Kasım'ın, Başakşehir'de yapılan ev aramasında askeri kamufulajlar elde edildiği, DEAŞ'ın haberleşme amaçlı kullandığı telegram programının bulunduğu, bu programda şüphelinin kod adının Umm Havva olduğunun ortaya çıktığı belirtildi.

  SALDIRGANIN TAKSİ PARASINI ÖDEDİ

  Nurmuhammad Mamat'ın ise reina saldırganı Abdulkadir Masharipov'un eylem sonrası 3 taksi değiştirerek geldiği Zeytinburnu'ndaki Mölcer Dağ Cafe'de kendisine 40 TL taksi ücretini ödeyen kişi olduğu belirtildi.

  SALDIRGANIN KAÇMASINDA VE BARINMASINDA YARDIMCI OLDULAR

  Ömer Faruk, Ali Maimatimin, Abduweli Yasin, Kamil Ahmed'in de Reina saldırganı Abdulkadir Masharipov'un eylem sonrası geldiği Zeytinburnu'ndaki Mölcer Dağ Cafe'de karşıladığı, kaçmasında ve barınmasında yardım ettiği ifade edildi.

  KAÇMASINDA GÖREV ALDI

  Abdu Mehmet Aziz'in soruşturma kapsamında daha önce tutuklanan Samet Ehed ile birlikte Reina saldırganı Abdulkadir Masharipov'un araçla taşınması ve naklinde görev aldığı belirtildi. Şüpheli Ruzı Aılı'nin de, Reina saldırganı Abdulkadir Masharipov'u karşılayan ve yardım eden açık kimliği belirlenemeyen DEAŞ militanıyla iltisaklı olduğunun tespitine yer verildi.

  KAÇARKEN YAKALANDI

  Yasin Mehmed'in de, Reina saldırganı Masharipov'un eylem öncesi ve sonrasında araç ile taşıdığı, örgütün amaçları doğrultusunda faaliyette bulunduğu belirtilerek, şüphelinin 4 Ocak günü yapılan operasyonda kullandığı aracı terk edip kaçarken yakalandığı belirtildi.

  SALDIRGANIN ZEYTİNBURNU'NDA SAKLANDIĞI EVİN KİRACISI

  Duolaıtı Maımaıtıaılı'nin de, saldırgan Masharipov'un eylemin ardından Zeytinburnu'nda saklandığı evin kiracısı olduğu belirtildi. Duolaıtı Maımaıtıaılı'nin evinde yapılan aramada saldırgan Masharipov'a ait üzerinde kan izleri bulunan sigara paketinin bulunduğu ayrıca, Masharipov'a eylem sonrası Zeytinburnu'ndaki cafede verilen montun ele geçirildiği belirtildi.

  SALDIRGANA KONUM BİLGİSİ GÖNDERDİ

  Abdulkeremu Maımaıtıabudula'nın da saldırgan Masharipov'un saklandığı Zeytinburnu'ndan Pendik'e naklinin gerçekleştirilmesi için DEAŞ militanlarına konum bilgisi gönderdiği tespitine yer verildi.

  SALDIRGANIN EŞİ VE ÇOCUKLARINI PENDİK'E GÖTÜRDÜLER

  Khıkmatıllo Zokırov'un ise, Reina eyleminin planlanmasında ve gerçekleştirilmesinde aktif rol oynayan firari şüpheli Baro kod adlı Osman Sadırow ile irtibatlı olduğu, saldırıdan bir gün sonra 2 Ocak günü saat 03.00'te Baro kod adlı Osman Sadırow ile birlikte saldırgan Masharipov'un eşi ve iki çocuğunu araçla Pendik'e götürdüğü bilgisine yer verildi. Saldırgan Masharipov'un da aynı gün başka araçla örgüt elemanlarınca Pendik'e götürülmek istendiği ancak kolluk güçlerince bulunduğu aracın fark edilmesi üzerine Pendik'e gidemediği belirtildi. Şüphelilerin hakimlikteki ifadeleri devam ediyor.

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir