Dolar
7.6204
-0.0655%
Euro
8.8952
-0.0898%
Altın
1868.64
0.0417%
Borsa
1119.56
1.5335%
G. Altın
457.253
-0.1537%
Bitcoin
81638.39
0.2371%
20ºC
İstanbul
Açık 20 C
  Rize Havalimanı'nın kulesi çay bardağı şeklinde olacak

  Rize Havalimanı'nın kulesi çay bardağı şeklinde olacak

  Deniz dolgusuna inşa edilen ve yüzde 68'i tamamlanan Rize-Artvin Havalimanı’nın kulesinin de çay bardağı figürü olması kararlaştırıldı.
  • DHA
  • 10.06.2020 - 16:41

  Rize'nin Pazar ilçesine bağlı Yeşilköy'de, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nca, 766 hektarlık alanda projelendirilen ve temeli 3 Nisan 2017'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından atılan, Rize-Artvin Havalimanı'nın inşası devam ediyor.

  Deniz dolgusu üzerinde yapılan havalimanının çalışmalaronda, kamyonların yanı sıra 2 hafriyat gemisi de kullanılıyor.

  Günlük 120 bin tona yakın dolgunun yapıldığı havalimanı inşaatında, pist dolgu işlemi sürdürülüyor.

  Proje sahasına 3 kilometre uzaklıktaki Kanlımezra ve 7 kilometre uzaklıkta olan Tektaş taş ocaklarından kamyonlarla taşınan taşlar, bağlantı yolu ile denize dökülüyor.

  Rize Havalimanı nın kulesi çay bardağı şeklinde olacak #1

  2 MİLYON 400 BİN METREKARE DENİZ DOLGUSU

  Hafriyat gemilerine kamyonlarla doldurulan taşlar, açıkta 28 metre derinlikte denize boşaltılıyor. Mendireğin iç alanı yaklaşık 2 milyon metrekare olacak ve toplam 2 milyon 400 bin metrekarelik deniz dolgusu yapılacak.

  Yüzde 68'i tamamlanan projede, tarama ve dolgu imalatı süren pist, apron ve taksi yolu sahalarında, önümüzdeki aylarda alt temel ve kaplama imalatlarına başlanması planlanıyor.

  Rize Havalimanı nın kulesi çay bardağı şeklinde olacak #2

  KULE ÇAY BARDAĞI ŞEKLİNDE OLACAK

  Yılda 3 milyon yolcu tarafından kullanılması beklenen Rize-Artvin Havalimanı'nın altyapı çalışmaları, 1 milyar 78 milyon liraya mal olacak. Havalimanının kule inşaatının da çay bardağı figürü olması kararlaştırıldı.

  Rize Havalimanı nın kulesi çay bardağı şeklinde olacak #3

  "ÇALIŞMALARA ARA VERMEDİK"

  Havalimanının sadece Rize ve Artvin için değil ülkemiz içinde önemli bir yatırım olduğunu belirten Rize Valisi Kemal Çeber, “Koronavirüs sürecinde tedbirler alınarak çalışmalarımız devam etti. Personel sayısında biraz azaltma yapılarak yemekhane ve yatakhaneler önlemlere karşı düzenlendi. Bu süreci biraz uzatacak belki ama çalışmalara ara vermedik. Bugün itibarıyla altyapı inşaatında yüzde 68’e ulaştık. Altyapı denilen dolgu aşamasında yüzde 68 kısmı tamamlanmış oldu. Denize toplam 85,5 milyon ton dolgu yapılacak. Şu an 60 milyon tonun üzerine çıkıldı. İkinci etap olan üst yapı için ihale yapılmıştı ve 3 ay önce yer teslimini yapmıştık. Şu an oraya da büyük bir şantiye kuruldu hazırlıklar tamamlandı. Kule tabanından inşaata başlandı. Burada çay bardağı şeklinde bir kule olacak. Şu an orda da yüzde 2 seviyesine ulaştık. Yaklaşık günlük 80 ile 100 bin ton arası altyapı dolgusu devam ediyor. Belirlenen iş takvimine göre de üstyapı çalışmalarımız sürüyor.” dedi.

  Rize Havalimanı nın kulesi çay bardağı şeklinde olacak #4

  "EVDEN TERLİKLE ÇIKIP UÇAĞA BİNECEĞİZ"

  Havalimanı inşaatına yakın İkitepe Mahallesi Muhtarı Fahri Turhan, havalimanının bir an önce bitmesini istediğini belirterek, “Mahallemizde bir havalimanı yapılıyor. Bu yüzden çok memnunuz. Evden terlikle çıkıp uçağa binerek İstanbul’a çay içmeye gideceğiz. Daha önce uzaktı. 30 metre derinlikte nasıl dolgu olacak diye merak etmiyorduk. Sağ olsun Cumhurbaşkanımızın takibiyle inşallah havalimanımız çok erken bitecek.” dedi.

  Rize Havalimanı nın kulesi çay bardağı şeklinde olacak #5

  "BÖLGEMİZ İÇİN BÜYÜK BİR KAZANIM"

  Rize-Artvin Havalimanı'nın Rizelilerin özlemle beklediği devasa bir proje olduğunu belirten Yaşar Karaca da “Bir an önce bitmesi için sabırsızlanıyoruz. Cumhurbaşkanımız bu projeyi açıkladığında yapılmasını hayal gibi duyduk. Şu an ise bitme aşamasına geldi. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a ve emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Rize için bölgemiz için büyük bir kazanım.” dedi.

  Sedat Ayarcı ise havalimanı çalışmalarının bir an önce bitmesini heyecanla beklediklerini söyledi.

  Rize Havalimanı nın kulesi çay bardağı şeklinde olacak #6

  Rize Havalimanı nın kulesi çay bardağı şeklinde olacak #7

  Rize Havalimanı nın kulesi çay bardağı şeklinde olacak #8

  Rize Havalimanı nın kulesi çay bardağı şeklinde olacak #9

  Rize Havalimanı nın kulesi çay bardağı şeklinde olacak #10

  İlginizi Çekebilir

  Görüş Bildir